Забавник

За Мојот Забавник

Мојот Забавник е бесплатно месечно списание за младите читатели од македонското јазично подрачје

За да се претплатите на “Мојот Забавник”, внесете ја вашата електронска адреса под “Извести ме кога има нешто ново”. -> -> ->

mobile shqip english
понеделник, 20.09.2010
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
IDIVIDI Речник
Download
Microsoft
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
– Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
– Како тоа за малку?
– Па така. Доби детето што седеше до мене.* * *
Оди…
Пребарување
Пребарување по клучен збор во содржина
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance Се заострува војната Оксана-Гибсон Помал стрес поголема привлечност Гола модна недела во ЛондонТрк под нож, па пред олтар Косата укажува на ризик од срцев удар?! Три тајни на женетите мажиМали дози аспирин штитат од рак
Редовното земање на мали дози аспирин го …Најчести прашања без одговор
Меѓу десетте главни прашања на кои никој на …
Седишта во облик на седло авионска атракција видео
За да можат авиокомпаниите да привлечат…Ин бои-како да ги носите?
Неколку бои ќе преовладуваат оваа сезона на модната …
Еминем сака да го игра „The Riddler“
Мегапопуларниот Еминем истакна дека …Facebook нема да произведе сопствен телефон
Сопствениците на популарната социјална мрежа…
Зошто авионската храна е невкусна?
Испитувањата на германските научници …Џони Деп е идеален маж
Пејачката Анестејжа смета дека Џони Дип е идеален …
Македонија Балкан Европа Свет
„Мајки“ ќе го отвори фестивалот „Браќа Манаки“
Филмот „Мајки“ на сценаристот и режисер…Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови
Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови,…
САД треба да признаат дека Иран е голема сила
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад…Генералното собрание на ОН домаќин на светските лидери
Генералното собрание на ОН од…
Недемократска постапката за избор на претседател на ССМ
Не се изјаснети синдикалните…
ИКЕА заинтересира да инвестира во Србија
Шведската компанија ИКЕА е заинтересирана да…
Фудбал Останати спортови Формула 1 Резултати
Меси го убедуваше Гвардиола да не ме брка од клубот

”Играв со многу големи играчи, Роналдињо,…

Манчестер Јунајтед ќе се обиде да го купи Ласана Дијара
Играчот за врска на Реал и репрезентацијата…
Металург со три порази ги заврши квалификациите за ЛШ
Ракометарките на Металург Скопје…
Ентони заминува од Денвер?!
Најдобриот играч на Денвер Нагетс, Кармело Ентони и покрај…
Адебајор глуми повреда
Тенка е линијата на трпеливост меѓу тренерот на Манчестер Сити…
Стонер, конечно, победи за Дукати
Чекавме предолго за победа, тоа е сигурно. Почнавме…
Архива
Временска прогноза
Делумно облачно
22°C
Битола
Делумно облачно
22°C
Охрид
Претежно облаци
20°C
Скопје
Курсна листа
менувач.
НБМ

61,2 61,7 61,3 61,9
chf
46,6 47,6 46,4 46,9
$
47,1 49,1 46,9 47,4
Говорни автомати: 142 121 – Релакс совети; 142 444 – Нутриционистички совети; 142 555 – Љубовен хороскоп; 142 129 – Спортски резултати; 142 500 – Дневен хороскоп; 142 220 – Инфо Метео; 142 230 – Градски информатор; 142 155 – Приказни; 142 153 – Преку кујна до убавина; 142 152 – Хумор и сатира, 142 154 – Рецепти, 142 146 – Возен ред автобуси, 142 147 – Возен ред возови
Точно време 185; Информации 188; Такси (Скопје) 151хх; Такси (вон Скопје) 15хх; Будење 180; Меѓународни разговори 128; Пречки 177
На денешен ден
– Денеска е Светски ден на мирот
19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор…
Верски календар
маченик Созонт. Созонт беше родум од Ликаонија. Беше овчар, а во верата искрен и длабок. Во неговото време во градот Помпеопол започна жесток про¬гон на христијаните, под надзор…
Состојба на патиштата
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива тековно по наместа влажни коловози. На патниот правец Ресен-Битола преку планинскиот…
Враќање кон корените на кинематографијата
Кога лисјата не паѓаат
„Кога проклето ти требам” е наша музичка љубовна приказна
Концерт на Рибља Чорба на 5-ти ноември во Скопје
Трет фестивал на пивото во Скопје
Полјачка четири години на измама живеела во хотели
Затворениците бесни на Џорџ Мајкл
Доаѓањето на Кими во Рено ќе зависи од парите
Челзи му нуди нов договор на Анчелоти
Прашање-одговор: Зголемување на усни
FORUM.idividi.com.mk тема:
Дали филмовите носат правилна поука?
Македонија – Бе­си­ми: Не­мал вра­та за да го плом­би­ра­ме
Македонија – Ма­ке­дон­ки­те не са­ка­ат ан­ти­бе­би пи­лу­ли
Дино Мерлин за 30.000 евра два часа им пееше на скопјани
Почна месец на модата во „Рамстор“
Културна татковина на муслиманите во Берлин
МОТ се отвора со „Кралот е мртов“
Жителите на Калузлија си ја бараат назад старата џамија
Започна доделувањето на македонски пасоши за иселениците
Македонија – МНР три месеци чувало писмо адресирано до Црвенковски!
Македонија – Во Србија само со лична карта?
Нема нов предлог за името
До милениумските цели со темпо на полжав
ИВЗ собира хуманитарна помош за Пакистан
Средно образование за една година
погледнете ги сите наслови
IDIVIDI Анкета
Мажените жени имаат секс поради:
нагон и желба
намалување на стресот
здодевност
компензација кон мажот
„мир во домот“
Гласање за анкета
Топ стории за последните 7 дена
Секс поза: Азиска каубојка
Дејвид и Викторија Бекам фатени во лифт
Playboy ја соблече Ким Кардашијан до гола кожа
Умирам!
Тимберлејк опседнат со згодна актерка, Џесика исплашена
Резултати
IDIVIDI Сервиси
Едукација
Multibox
Мое видео
Chat
Фото
MAXarena
Webmail
Download
E-cards
Форум
Games
Именик
Огласи
Речник
ТВ програма
Плоштад Македонија, Скопје (интерактивна)
Широк Сокак, Битола
Хороскоп
Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Терезија Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби
WEBmail
преземи
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Microsoft
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
– Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
– Како тоа за малку?
– Па така. Доби детето што седеше до мене.
* * *
Оди…
Пребарување
Пребарување по клучен збор во содржина
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Се заострува војната Оксана-Гибсон Помал стрес поголема привлечност Гола модна недела во Лондон
Трк под нож, па пред олтар Косата укажува на ризик од срцев удар?! Три тајни на женетите мажи
Мали дози аспирин штитат од рак
Редовното земање на мали дози аспирин го …
Најчести прашања без одговор
Меѓу десетте главни прашања на кои никој на …
Седишта во облик на седло авионска атракција видео
За да можат авиокомпаниите да привлечат…
Ин бои-како да ги носите?
Неколку бои ќе преовладуваат оваа сезона на модната …
Еминем сака да го игра „The Riddler“
Мегапопуларниот Еминем истакна дека …
Facebook нема да произведе сопствен телефон
Сопствениците на популарната социјална мрежа…
Зошто авионската храна е невкусна?
Испитувањата на германските научници …
Џони Деп е идеален маж
Пејачката Анестејжа смета дека Џони Дип е идеален …
Македонија Балкан Европа Свет
„Мајки“ ќе го отвори фестивалот „Браќа Манаки“
Филмот „Мајки“ на сценаристот и режисер…
Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови
Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови,…
САД треба да признаат дека Иран е голема сила
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад…
Генералното собрание на ОН домаќин на светските лидери
Генералното собрание на ОН од…
Недемократска постапката за избор на претседател на ССМ
Не се изјаснети синдикалните…
ИКЕА заинтересира да инвестира во Србија
Шведската компанија ИКЕА е заинтересирана да…
Фудбал Останати спортови Формула 1 Резултати
Меси го убедуваше Гвардиола да не ме брка од клубот
”Играв со многу големи играчи, Роналдињо,…
Манчестер Јунајтед ќе се обиде да го купи Ласана Дијара
Играчот за врска на Реал и репрезентацијата…
Металург со три порази ги заврши квалификациите за ЛШ
Ракометарките на Металург Скопје…
Ентони заминува од Денвер?!
Најдобриот играч на Денвер Нагетс, Кармело Ентони и покрај…
Адебајор глуми повреда
Тенка е линијата на трпеливост меѓу тренерот на Манчестер Сити…
Стонер, конечно, победи за Дукати
Чекавме предолго за победа, тоа е сигурно. Почнавме…
Архива
Временска прогноза
Делумно облачно
22°C
Битола
Делумно облачно
22°C
Охрид
Претежно облаци
20°C
Скопје
Курсна листа
менувач.
НБМ

61,2 61,7 61,3 61,9
chf
46,6 47,6 46,4 46,9
$
47,1 49,1 46,9 47,4
Говорни автомати: 142 121 – Релакс совети; 142 444 – Нутриционистички совети; 142 555 – Љубовен хороскоп; 142 129 – Спортски резултати; 142 500 – Дневен хороскоп; 142 220 – Инфо Метео; 142 230 – Градски информатор; 142 155 – Приказни; 142 153 – Преку кујна до убавина; 142 152 – Хумор и сатира, 142 154 – Рецепти, 142 146 – Возен ред автобуси, 142 147 – Возен ред возови
Точно време 185; Информации 188; Такси (Скопје) 151хх; Такси (вон Скопје) 15хх; Будење 180; Меѓународни разговори 128; Пречки 177
На денешен ден
– Денеска е Светски ден на мирот
19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус…
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот…
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор…
Верски календар
маченик Созонт. Созонт беше родум од Ликаонија. Беше овчар, а во верата искрен и длабок. Во неговото време во градот Помпеопол започна жесток про¬гон на христијаните, под надзор…
Состојба на патиштата
Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива тековно по наместа влажни коловози. На патниот правец Ресен-Битола преку планинскиот…
Враќање кон корените на кинематографијата
Кога лисјата не паѓаат
„Кога проклето ти требам” е наша музичка љубовна приказна
Концерт на Рибља Чорба на 5-ти ноември во Скопје
Трет фестивал на пивото во Скопје
Полјачка четири години на измама живеела во хотели
Затворениците бесни на Џорџ Мајкл
Доаѓањето на Кими во Рено ќе зависи од парите
Челзи му нуди нов договор на Анчелоти
Прашање-одговор: Зголемување на усни
FORUM.idividi.com.mk тема:
Дали филмовите носат правилна поука?
Македонија – Бе­си­ми: Не­мал вра­та за да го плом­би­ра­ме
Македонија – Ма­ке­дон­ки­те не са­ка­ат ан­ти­бе­би пи­лу­ли
Дино Мерлин за 30.000 евра два часа им пееше на скопјани
Почна месец на модата во „Рамстор“
Културна татковина на муслиманите во Берлин
МОТ се отвора со „Кралот е мртов“
Жителите на Калузлија си ја бараат назад старата џамија
Започна доделувањето на македонски пасоши за иселениците
Македонија – МНР три месеци чувало писмо адресирано до Црвенковски!
Македонија – Во Србија само со лична карта?
Нема нов предлог за името
До милениумските цели со темпо на полжав
ИВЗ собира хуманитарна помош за Пакистан
Средно образование за една година
погледнете ги сите наслови
IDIVIDI Анкета
Мажените жени имаат секс поради:
нагон и желба
намалување на стресот
здодевност
компензација кон мажот
„мир во домот“
Гласање за анкета
Топ стории за последните 7 дена
Секс поза: Азиска каубојка
Дејвид и Викторија Бекам фатени во лифт
Playboy ја соблече Ким Кардашијан до гола кожа
Умирам!
Тимберлејк опседнат со згодна актерка, Џесика исплашена
Резултати
IDIVIDI Сервиси
Едукација
Multibox
Мое видео
Chat
Фото
MAXarena
Webmail
Download
E-cards
Форум
Games
Именик
Огласи
Речник
ТВ програма
Плоштад Македонија, Скопје (интерактивна)
Широк Сокак, Битола
Хороскоп
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Македонија
Балкан
Европа
Свет
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Земјотрес на Камчатка Протести во Турција поради свкернавење на Куранот во САД Протестен концерт во Париз против политиката на Никола Саркози кон малцинствата
Во Собранието состанок на Комисијата за миграции, бегалци и население на ПС на Совет на Европа
Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови
Ураганот Игор ги погоди Бермудските острови,…
Меѓународен семинар за популаризација на етнолошкото културно наследство
Македонски етнолози…
Регионална конференција за раководење со човечките ресурси во полицијата
Регионална конференција…
Министерот Џафери на конференција во Салцбург
Министерот за локална самоуправа Муса Џафери…
Меѓудржавна консултативна средба за улогата на парламентот во промоцијата на детските права
Дебата за концептите за двегодишно и тригодишно средно стручно образование и постсредно образование
Нимиц без нов предлог
Има зголемено чувство на доверба дека проблемот може да биде решен со…
Татко во Хјустон си ги убил трите деца и се обидел да се самоубие
Три деца се пронајдени…
Израел првпат од 2007 година дозволи увоз на автомобили во Појасот Газа
Израел дозволи…
Лансирана бета верзијата на „Инетренет експлорер 9“
Американската компанија „Мајкрософт“…
САД треба да признаат дека Иран е голема сила
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад…
Генералното собрание на ОН домаќин на светските лидери
Генералното собрание на ОН од…
Најмалку десетмина загинати во железничка несреќа во Индија
Најмалку десети лица загинаа,…
Најмалку 40 војници загинаа при напад во Источен Таџикистан
Најмалку 40 војници се убиени…
Шеф на безбедносните структури на Хамас уапсен во Египет
Висок претставник на службите…
Кудрите во Турција најавија бојкот на стартот на учебната година
Во Турција денеска почнува…
Четири лица убиени во експлозија и престрелка во југозападна Германија
Четири лица беа…
Владејачката десничарска коалиција победи на изборите во Шведска
Владејачката десноцентристичка…
Најмалку двајца убиени и двајца повредени во пукањето во болница во Германија
Најмалку…
Жена уби и повреди повеќе луѓе во болница во Германија
Повеќе луѓе загинаа и се повредени…
Чешката Влада подготвува измени на Уставот кои ги заоструваат условите под кои може да и се гласа недоверба
На аеродром во Амстердам уапсено лице осомничено за вмешаност во тероризам
Холандски…
Бројот на новородени деца во Струга двојно зголемен во однос на минатата година
Без проблеми…
Архива
Топ стории за последните 7 дена од
Вести
20 години ги чувала своите четири мртвородени бебиња во гардеробер
Мајка го оставила детето како залог за долг во кафеана
Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка кај Кичево
Ученик почина по пад на скали во училиште
Оружена престрелка во Ченто
Фото експрес
Македонија
ВМРО-ДПМН: Зошто СДСМ ги поддржува грчките позиции
Делегација на Неготиво на Форум во Полска
ВМРО-ДПМНЕ: Макрадули гласаше да се изгради објектот „Тифани“
Балкан
Протести во Турција поради свкернавење на Куранот во САД
Илјадници Словенци останаа без електрична енергија поради лошото време и поплавите
На Крит уапсени Албанци ограбувачи на продавици за злато
Европа
Протестен концерт во Париз против политиката на Никола Саркози кон малцинствата
ЕТА е подготвена да прифати меѓународно посредништво во конфликтот со шпанската Влада
Француски судии водат истрага во Руанда
Свет
Земјотрес на Камчатка
Дваесет и двајца загинати во сообраќајна несреќа во Јужна Африка
Шефот на израелската дипломатија Либерман е за размена на територии и народи
IDIVIDI Сервиси
Едукација
Multibox
Мое видео
Chat
Фото
MAXarena
Webmail
Download
E-cards
Форум
Games
Именик
Огласи
Речник
ТВ програма
Deutsche Welle
WEBmail
Пребарување
Пребарување по клучен збор во содржина
IDIVIDI Речник
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Македонија
Свет
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Социјални станови ќе можат да добијат и слепи лица корисници на социјална или постојана парична помош ЕУ го помага развојот на селските региони во Бугарија ММФ собра нови средства за заеми за сиромашните земји
Седница на собраниска Комисија за транспорт, врски и екологија
Во републичкото Собрание…
Намалена фреквенцијата на преминот „Блато“
Крајот на туристичката сезона и завршувањето…
Расте невработеноста во САД
Стапката на невработеност во САД во август малку…
Романските синдикати од утре организираат протести
Романските синдикати не се задоволни…
СИЗ „Македонија Сообраќај“ АМЕРИТ апелира за непречено одвивање на патниот сообраќај
Одобрени 8,5 милиони денари за изработка на проект за заштита на јаловиштето во Пробиштип
Сојузот на тутунските здруженија на Македонија ќе бара повисоки цени од откупувачите
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не сака да ја прифати вистината дека во социјалната политика за првпат има реформи
СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не ги реализира ветувањата во областа на социјалната заштита
СДСМ го…
Состанок на тимови на општините Кавадарци и Воден за заеднички настап пред европските фондови
Над 20 повредени во протест на лозари на Косово
Косовската полиција соопшти дека употребила…
Се зголемува потрошувачката на струја во Албанија
Албанските домаќинства во првите шест…
„Гранит“ бара уште шест милиони евра од Косово
Македонската градежна компанија „Гранит“…
Словенечки „Меркур“ прогласи инсолвентност
Најголемата тргопвска компанија за продажба…
ММФ нема да дозволи банкрот на Грција
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) „разгледува…
Австриските обвинители најавија нови апсења околу аферата во банката „Хипо Алпе Адриа“
Архива
Фото експрес
Топ стории за последните 7 дена од
Бизнис
Бензините и дизелот од полноќ поскапи од 1,5 до 2 денара
Висока невработеност на младите во целиот свет
„Скајвингс“ се приклучува кон Балканската авиоалијанса
Влегувањето на МЖ во Алијансата – Карго 10 е корисно
Албанија со рекорден извоз на електрична енергија
Усвоена студијата за искористување на потенцијалите на биомасата во Источниот регион
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немаше ниту еден проект или инвестиција во турзмот
Висока невработеност на младите во целиот свет
Реакција на Министерството за финансии на прес-конференцијата на СДСМ
СДСМ бара продолжување на рокот за откуп на дворно место по едно евро за метар квадратен
Грчки камионџии со товарни камиони и цистерни ги блокираа влезовите на Атина
ЕУ и додели на Бугарија 8,5 милиони евра за подобрување на исхраната на сиромашните
Бесими: Пазарниот инспекторат навреме ја забранил работата на дивиот шанк на струшкото пливалиште
Позитивни очекувања од одлуката за почетна цена од евро по метар квадратен земјиште за стопански објекти и за хотели
СДСМ: Власта не ги реализира ветувањата во областа на туризмот
Курсна листа
менувач.
НБМ

61,2 61,7 61,3 61,9
chf
46,6 47,6 46,4 46,9
$
47,1 49,1 46,9 47,4
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Фудбал
Останати спортови
Формула 1
Резултати
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Манчестер победи во дербито, Челзи продолжува со максимален ефект Успех на гостинските екипи во двата последни натпревари од 4.коло во Бундес лигата Србија против Франција во финалето на Дејвис купот
Металург со три порази ги заврши квалификациите за ЛШ
Ракометарките на Металург Скопје…
Ентони заминува од Денвер?!
Најдобриот играч на Денвер Нагетс, Кармело Ентони и покрај…
Адебајор глуми повреда
Тенка е линијата на трпеливост меѓу тренерот на Манчестер Сити…
Стонер, конечно, победи за Дукати
Чекавме предолго за победа, тоа е сигурно. Почнавме…
Доаѓањето на Кими во Рено ќе зависи од парите
Но, Рено сигурно немаат доволно пари за…
“Сингапур ќе одговара на РБ6”
Вебер вели дека очекува добра трка на Сингапур ГП овој…
Алонсо вели дека се потребни подиуми
Ако на една или две трки не бидеме на подиумот,…
Челзи му нуди нов договор на Анчелоти
Италијанецот лани потпиша тригодишен договор вреден…
Одиграни натпреваарите од второто коло кај ракометните суперлигаши
Ракометарите на Металург…
Металург поразен, Савехоф избори место во ЛШ
Во првиот натпревар одигран…
Интересно и неизвесно во 7.коло од Првата фудбалска лига
Најголемо внимание од петте…
Редовно коло во италијанската Серија А
Викендов во најсилната италијанска фудбалска лига…
Атлетико против Барселона ќе ја брка третата победа во Примера Дивизија
Атлетико Мадрид,…
Манчестер го пречекува Ливерпул во вечното дерби од Премиер лигата
Двете најтрофејни…
Седмо коло во Првата македонска фудбалска лига
Лидерот Металург гостува на „Филип Втори“…
Дербито на колото во француската Лига 1 се игра во Бордо
Натпревар кој привлекува најголемо…
Второто коло кај ракометните суперлигаши стартува напладне
Ракометните суперлигаши денеска…
Ракометарките на „Металург Скопје“ поразени во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите
Редовно коло во италијанската Серија А
Викендов во најсилната италијанска …
Дербито на колото во Лига 1 се игра во Бордо
Натпревар кој привлекува најголемо …
Седмо коло во Првата македонска фудбалска лига
Лидерот Металург гостува на…
Мурињо: Не сум Ибра, не би се преселил во Милан
Жозе Мурињо изјавил дека не би сакал…
Архива
Топ стории за последните 7 дена од
Спорт
Брат избоде брат среде натпревар
Мурињо: Не сум Ибра, не би се преселил во Милан
Крај на авантурите со Јонуз!?
Касиљас демантирал “страсна ноќ” со поранешната девојка на Меси
Прво сликите на Мурињо, а сега го брише и системот
IDIVIDI Анкета
Дали Мирсад Јонуз треба да поднесе оставка?
Да
Не
Гласање за анкета
Формула 1
Рено заминуваат од ерата на Бриаторе
“Мораме да имаме победнички менталитет”
Бриаторе позагрижен за Марк Вебер
Останати спортови
Србија против Франција во финалето на Дејвис купот
Металург на отворањето на кфалификациите за ЛШ
Четворица Македонци на мото-трките во Батајница
Фудбал
Манчестер победи во дербито, Челзи продолжува со максимален ефект
Успех на гостинските екипи во двата последни натпревари од 4.коло во Бундес лигата
Лазаревски и Тасевски се враќаат во репрезентацијата
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI marketing kontakt
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Автосвет
(Wo)Man
Афродизијак
Забава
Здравје
Футурама
Три тајни на женетите мажи Прашање-одговор: Зголемување на усни Едноставни начини за опуштање
Мажите се секси до 55-тата?!
Пред три декади секси маж беше млад маж, но по сè изгледа…
Први фотографии од освежениот Jaguar XF
Jaguar XF кој доживеа нов фејслифтинг за прв…
Да! Уживам во тоа што го правиш!
Мислите дека е тешко да се прочитаат жените, барем кога…
Забрана за пушење на отворено во Њујорк
Градоначалникот на Њујорк Michael Bloomberg денеска…
Атрактивната актерка Габриела Спаниќ се сликаше гола
Венецуелската глумица чиј татко…
Кои се најпопуларни имиња во Франција?
Интересно е дека имињата кои до пред неколку години…
Сексапилните ангели во промоција на нов парфем
Со својата убавина и популарност овие…
Избрана мис на Македонија
Деветнасетгодишната Стефани Борсова на синоќешниот …
Пристигнува најмоќниот Mustang досега
Кога оваа година беше претставена Shelby GT500…
Меган Фокс го дочека келнерот во долна облека од Армани видео
Американската актерка…
Жените сакаат секс поради намалување на стресот, здодевност, корист или „мир во домот“?!
Дошол да ограбува, а таа му дала кредит
Во стресни ситуации е мошне тешко да се зачува…
Ајде да симулираме секс! видео
На деветти октомври во Вилијамсбург, Америка ќе се одржи светско…
Како ќе изгледа новиот Ford Focus ST?
Ford ќе го искористи саемот за автомобили во Париз…
Секси 3D издание на Ана Курникова
Ана Курникова, која од неодамна стана американска…
Есен 2010 – Машко спортско сако
Машкото спортско сако со текот на времето стана составен…
Секс поза: Азиска каубојка
Време е за длабока пенетрација! Ако вашиот партнер …
Жизел Бундшен – совршенство во движење фото галерија
Бројките говорат сами за себе: 30…
Архива
Хороскоп
Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Терезија Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби
Топ стории за последните 7 дена од
Стил
Секс поза: Азиска каубојка
Дејвид и Викторија Бекам фатени во лифт
Playboy ја соблече Ким Кардашијан до гола кожа
Секси 3D издание на Ана Курникова
Атрактивната актерка Габриела Спаниќ се сликаше гола
Автосвет
Во прегратка со поларна мечка видео
Opel GTC Paris Concept
Во Прага започнува „Дијамантската трка“ на луксузни автомобили
(Wo) man
Прашање-одговор: Зголемување на усни
Едноставни начини за опуштање
Мрачните тајни на Карла Бруни
Афродизијак
Три тајни на женетите мажи
Секс на брзина- на кого му треба предигра?
Мали совети за подобар прв секс
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Занимливости
ShowBiz
Астрологија
Здравје
Футурама
Затворениците бесни на Џорџ Мајкл „Кога проклето ти требам” е наша музичка љубовна приказна Тимберлејк опседнат со згодна актерка, Џесика исплашена
Сакав да бидам калуѓерка
Ева Мендез е една од најсексапилните актерки во Холивуд …
Враќање кон корените на кинематографијата
Никол Кидман во трка за Оскар
Актерката Никол Кидман е во трка за престижната …
Најчудните Гинисови рекорди – Од најдолг јазик до најмногу сламки во устата!
Меѓу нив…
Умирам!
Шпанскиот најпопуларен актер, Хавиер Бардем е уверен дека неговите денови се…
Брза храна, доволно вкусна за да се умре? видео
Неверојатно, но вистинито!!!…
Рок дружење за затворање на летниот клуб Колосеум
Еден од најдобрите и најпопуларни клубови…
Заспал при обид за самоубиство
Еден 30-годишен Кинез, кој се обидувал да си го одземе…
Концерт на Рибља Чорба на 5-ти ноември во Скопје
Легендарниот балкански рок бенд Рибља…
Патничка се соблекла во такси возило, а потоа и го украла
Таксист од Луjзијана бил непријатно…
Качер ја изневерил Деми на каучот во семејната куќа?!
Со демантирањето на тврдењата дека…
MOT ќе напаѓа по 35-ти пат под мотото „Осмели се да сонуваш“
Осумнаесет…
Во Барселона, Рим и Париз има најголеми шанси да ве ограбат?
Италијанските весници денеска…
Нов хит меѓу младите – пијано екстремно скокање од балкон во базен видео
Нова, многу опасна…
Архива
Моми и момци
Видео клип
Фитнес
Фото експрес
Хороскоп
Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Терезија Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби
Занимливости
Со закон забрането простирање долна облека на видно место
Британка планира да се омажи за Статуата на слободата
Словенечки ТВ презентер водел вести по боксерки видео
Showbiz
Затворениците бесни на Џорџ Мајкл
„Кога проклето ти требам” е наша музичка љубовна приказна
Тимберлејк опседнат со згодна актерка, Џесика исплашена
Топ стории за последните 7 дена од
Забава
Умирам!
Тимберлејк опседнат со згодна актерка, Џесика исплашена
Сакав да бидам калуѓерка
„Кога проклето ти требам” е наша музичка љубовна приказна
Екрем Јевриќ – Долче и Габана ме измамија!
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
– Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
– Како тоа за малку?
– Па така. Доби детето што седеше до мене.
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Медицина
Исхрана
Футурама
Косата укажува на ризик од срцев удар?! Здравата диета спречува камен во бубрезите Што им штети на децата?
Осаменоста може да убие
Најновите научни истражувања покажуваат дека осамените …
Доењето согорува 500 калории на ден
Според неодамнешно истражување во Њујорк спроведено…
Повеќе пари за истражувањата на матични ембрионални клетки
Американската влада повторно…
Совети за како да ја излекувате заболената простата
Често и болно мокрење, притисок во…
Кромид за сите проблеми
Од анализата на биолошките…
Мозокот расте од мајчинската љубов
Луѓето и приматите можат да им се заблагодарат на…
Кошмарите предзнак за Паркинсонова?!
Ноќните кошмари може да бидат еден од првите знаци…
Поцврсто ракување – подолг живот
Лицата кои посилно ја стискаат раката при ракување,…
Лековите за смирување го зголемуваат ризикот од смрт
Лековите за спиење…
Хлорот во базените предизвикува рак
Пливањето во базени во кои има хлор може да предизвика…
Витаминот Д го спречува ракот на дојката
Опасноста од развој на рак на дојката е за 25…
Косата показател за опасност од срцев удар
Опасноста од срцев напад…
Кариесот се пренесува и со бакнеж!
Бактериите од кои се развива кариес на забите можат…
Долготрајното слабеење е опасно
После долготрајното намалување на телесната маса до крвта…
Мажите почесто го губат помнењето
Потешкотиите кои се јавуваат во поодминатите години…
Толкување на сонот
Луѓето отсекогаш биле фасцинирани со сништата и нивното значење…
Статините штитат од реуматски артритис
Земањето статини може да придонесе за намалување…
Поттикнете го хормонот на среќа
Најверојатно повеќе пати до сега сте се запрашале зошто…
Мајчиното млеко здраво се одразува во адолесценција
Кај поголемиот дел доенчиња кои биле…
Медитеранската храна спречува рак на желудник
Медитеранскиот начин на исхрана може да…
Секој петти тинејџер со оштетен слух
Според најновото истражување на американските…
Органските јагоди имаат повеќе витамин Ц
Научниот магазин PLoS One ги објави наодите…
Архива
Топ стории за последните 7 дена од
Здравје
Осаменоста може да убие
Косата показател за опасност од срцев удар
Кромид за сите проблеми
Што им штети на децата?
Доењето согорува 500 калории на ден
Медицина
Косата укажува на ризик од срцев удар?!
Што им штети на децата?
Со умерено пиење до подолг живот
Исхрана
Здравата диета спречува камен во бубрезите
Некои диети не влијаат врз килограмите
Со соја до поквалитетен сон
Рецепт на денот
ШАРПЛАНИНСКИ ДВОЈНИК
400 гр. свинско месо без коска,
300 гр. мелено месо,
150 гр. сирење, 150 гр. кашкавал,
100 гр. кајмак, 100 гр. кромид,
1 домат, 1 до 2 пиперки,
1 до 2 лути пиперчиња,
100…
Прашање до…
д-р Билјана Шимиќ
Специјалист по интерна медицина
Прашање до…
Проф. Д-р Предраг Трaндафиловски
педијатар – пулмоалерголог
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Наука
Internet & IT
Технологија
Планета
Ѕвездата што проголтува планети фатена од Наса Безжични полначи за мобилни Бесплатните подароци возбудливи како и порнографијата
Мистериозна сила спречила истражување на вселената? видео
Вселенската сонда лансирана пред…
Мразот сепак останува на Арктикот
Мразот кој плови на Арктичкиот океан оваа година почна…
Microsoft го претстави новиот Internet Explorer 9 видео
Софтверскиот гигант Microsoft ја претстави…
Хуманоиден робот како туристички водич видео
Наса купи хуманоид направен во Корнвол, Англија…
Nokia претстави три нови smart телефони
Гигантот за мобилни телефони, Nokia претстави…
Пристигна првиот редизајн на Twitter
По четири години постоење, социјалната мрежа Twitter…
Електронска куќа на иднината
Интелигентните елетрични уреди за домаќинството ја извршуваат…
YouTube од сега ќе пренесува во живо
Сајтот за поставување на видео клипови YouTube ја…
Музиката е опасна исто како и порното?!
Најновата студија која ја спроведоа познати компјутерски…
Пронајдена ретка римска бронзена маска
Археолошки ентузијасти од северозападна …
Среќен 25-ти роденден Супер Марио
Славниот лик од видеоигрите, Супер Марио, денес го…
3Д гради-нови билборди во Британија
Време е за новата генерација на билборди кои ги прикажуваат…
Опасни пропусти во Adobe Reader и Acrobat
Adobe предупреди за нов пропуст во својот Reader…
PicoPix проектори од Philips
Philips ја најави новата линија проектори PicoPix, кои во…
Претставен Acer LumiReader
Acer конечно го претстави својот читач на електронски книги…
Скелет на кит пронајден во Темза
Пред околу 300 години 16-мтарски кит, тежок 60 тона…
Откриен скелет на диносаурус со грпка
Ексклузивни откритија за животинскиот свет пред…
Google Instant – Револуција во интернет пребарувањето?
Google на својата…
Пристига читачот на мисли
Истражувачите од универзитетот Utah успеале да развијат…
3Д лаптоп од Sony
Sony планира да им се придружи на малата група компании кои нудат лаптоп…
Обновливи соларни ќелии
Научниците дизајнирале мали соларни ќелии, големи само милијардит…
IE паѓа, Chrome расте
Internet Explorer-от во август повторно изгуби дел од пазарот на…
Памела в кревет со Nokia N8
Nokia е најголемиот светски произведувач на мобилни телефони,…
Samsung претстави таблет компјутер сличен на iPad
Јужнокорејскиот технолошки гигант …
Пристига iOS 4.1
Apple на keynote го објави и времето на излегување на следната надградба…
Вистинското лице на Шекспир
Користејќи 3Д технологија научниците успеаја да го реконструираат…
НАСА ќе го „вкуси и помириса“ Сонцето
Меѓународната вселенска агенција НАСА во план има…
Негативните мисли позитивно се одразуваат врз луѓето
Лошото расположение може позитивно…
Архива
Топ стории за последните 7 дена од
Футурама
Ѕвездата што проголтува планети фатена од Наса
Музиката е опасна исто како и порното?!
Мистериозна сила спречила истражување на вселената?
Електронска куќа на иднината
Безжични полначи за мобилни
Наука
Бесплатните подароци возбудливи како и порнографијата
Дваесет и седум вистина за спиењето – Прв Дел
Езеро во Аргентина ја крие тајната на животот во вселената?
Интернет & IT
Бројот на корисници на „Twitter“ надмина 145 милион
Google ја претстави новата верзија на Chrome
Ужасни Photoshop грешки – трет дел
Технологија
Безжични полначи за мобилни
Sony најавува битка со Apple
Прв 3D фотоапарат кој снима и 3D видео записи видео
Планета
Ѕвездата што проголтува планети фатена од Наса
Откриен огромен соларен систем со седум планети
Вонземјаните можеби користат интелегентни роботи
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Наука
Internet & IT
Технологија
Планета
Бесплатните подароци возбудливи како и порнографијата
Кој би помислил дека купон или…
Мразот сепак останува на Арктикот
Мразот кој плови на Арктичкиот океан оваа година почна…
Хуманоиден робот како туристички водич видео
Наса купи хуманоид направен во Корнвол, Англија…
Електронска куќа на иднината
Интелигентните елетрични уреди за домаќинството ја извршуваат…
Пронајдена ретка римска бронзена маска
Археолошки ентузијасти од северозападна …
Скелет на кит пронајден во Темза
Пред околу 300 години 16-мтарски кит, тежок 60 тона…
Откриен скелет на диносаурус со грпка
Ексклузивни откритија за животинскиот свет пред…
Пристига читачот на мисли
Истражувачите од универзитетот Utah успеале да развијат…
Обновливи соларни ќелии
Научниците дизајнирале мали соларни ќелии, големи само милијардит…
Вистинското лице на Шекспир
Користејќи 3Д технологија научниците успеаја да го реконструираат…
Негативните мисли позитивно се одразуваат врз луѓето
Лошото расположение може позитивно…
Дваесет и седум вистина за спиењето – Прв Дел
Рекордот во неспиење е 18 дена, 21 час…
Езеро во Аргентина ја крие тајната на животот во вселената?
Аргентинското езеро Diamante,…
Пи на пет трилиони децимали?!
Јапонскиот научник Шигеру Кондо го собори светскиот рекорд…
Во Ерусалим ископан украс стар 2.000 години
Израелските археолози во Ерусалим пронајдоа…
Нови фотографии на потонатиот „Титаник“
Експедицијата „Вудс Хоул“ на англискиот океанографскиот…
Диносаурусите изумреле од метеорити
Диносаурусите исчезнаа пред 65 милиони…
Откриена тајната на генот на пченицата
Британски научници објавиле дека ја откриле тајната…
Архива
Создаден домат кој не треба да се чува во фрижидер
Во Египет откриен град стар 3.500 години
Пронајдена палатата на Одисеј?!
Дарвин згрешил, најсилните не преживуваат
Дизајнирана првата аматерска ракета за патување во вселената
Хитлер потекнува од Африканците и Евреите
Античките скулптури биле кич
Возила со погон на виски
Кој беше вистинскиот Квазимодо?
Бактериите имаат „нос“?!
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Наука
Internet & IT
Технологија
Планета
Microsoft го претстави новиот Internet Explorer 9 видео
Софтверскиот гигант Microsoft ја претстави…
Пристигна првиот редизајн на Twitter
По четири години постоење, социјалната мрежа Twitter…
YouTube од сега ќе пренесува во живо
Сајтот за поставување на видео клипови YouTube ја…
Музиката е опасна исто како и порното?!
Најновата студија која ја спроведоа познати компјутерски…
Опасни пропусти во Adobe Reader и Acrobat
Adobe предупреди за нов пропуст во својот Reader…
Google Instant – Револуција во интернет пребарувањето?
Google на својата…
IE паѓа, Chrome расте
Internet Explorer-от во август повторно изгуби дел од пазарот на…
Samsung претстави таблет компјутер сличен на iPad
Јужнокорејскиот технолошки гигант …
Пристига iOS 4.1
Apple на keynote го објави и времето на излегување на следната надградба…
Бројот на корисници на „Twitter“ надмина 145 милион
Бројот на регистрирани корисници…
Google ја претстави новата верзија на Chrome
Интернет гигантот Google ја претстави шестата…
Ужасни Photoshop грешки – трет дел
Најдобaр резултат ќе постигнете доколку сте одговорни…
Apple претстави нова друштвена мрежа, нов iPod и телевизија
На музичката конференција…
Nokia го гаси Ovi Files
Nokia најави дека од 1-ви октомври ќе го затвори Ovi Files –…
Ужасни Photoshop грешки – прв дел фото галерија
Кога нешто треба да биде забележано, најголемата грешка…
Пакет за македонски јазичен интерфејс за Windows 7
Од денес е достапен пакетот за јазичен…
MySpаce ќе се интегрира со Facebook
Корисниците на MySpace од сега своите статусни пораки…
Gmail Priority Inbox ги сортира мејловите за вас видео
Gmail од сега е „обучен“ со комплексен…
Архива
Ужасни Photoshop грешки – втор дел фото галерија
Тастатура која го претвора iPad во лаптоп
Facebook не работи, корисниците во паникa
AMD го гаси својот бренд ATI
Google го подобрува пребарувањето во друштвените мрежи
Apple претставува ново чудо од компјутер
Првиот ден еден милион повици преку Gmail?!
Прва фотографија од новиот Internet Explorer 9
Внимавајте што ставате на интернет!
Google со нов сервис за бесплатни разговори
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Футурама
Наука
Internet & IT
Технологија
Планета
Безжични полначи за мобилни
Од 2012 година сите корисници на мобилни …
Nokia претстави три нови smart телефони
Гигантот за мобилни телефони, Nokia претстави…
Среќен 25-ти роденден Супер Марио
Славниот лик од видеоигрите, Супер Марио, денес го…
3Д гради-нови билборди во Британија
Време е за новата генерација на билборди кои ги прикажуваат…
PicoPix проектори од Philips
Philips ја најави новата линија проектори PicoPix, кои во…
Претставен Acer LumiReader
Acer конечно го претстави својот читач на електронски книги…
3Д лаптоп од Sony
Sony планира да им се придружи на малата група компании кои нудат лаптоп…
Памела в кревет со Nokia N8
Nokia е најголемиот светски произведувач на мобилни телефони,…
Sony најавува битка со Apple
Компанијата Sony лансираше нов сервис за симнување аудио…
Прв 3D фотоапарат кој снима и 3D видео записи видео
Компанијата Fuji направи прв 3D фотоапарат…
Иднината пристигна: Фустан и мобилен во едно
„Малиот црн“ фустан кој во ракавите крие…
Canon ќе понуди неверојатни 120 мегапискели
Canon претстави нови CMOS сензор од …
Управување телевизор со мавтање со рацете
Директорот на израелската компанија „Prime…
Прва 3Д телевизија за која не се потребни очила
Јапонскиот електронски гигант „Toshiba“…
Британка најбрзо на светот пишува СМС – пораки
Откако успеала да напише 26…
Sharp разви 3D камера за мобилни уреди
Во Sharp велат дека се работи за прв 3D производ…
Motorola најави супер smart телефон
Американскиот производител на мобилни телефони Моторола…
Sanyo претстави минијатурна џебна камера
Познатиот произведувач на електроника Sanyo…
Архива
Во иднина автомобилите ќе ги управуваме со очи?
Додаток кој вашиот iPod го претвора во iPhone
Мобилните телефони не сакаат сонце, песок и море
Како да оставите порака на перницата?
Sony Ericsson подготвува мобилен за гејмери – PlayStation phone
Мобилен вреден еден милион долари
Apple патентираше футуристички „паметен“ велосипед
Бизарни играчки кои ќе ве воодушеват
Apple лиценцираше течен метал
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Медицина
Исхрана
Футурама
Здравата диета спречува камен во бубрезите
Диета направена со цел да спречи висок крвен…
Кромид за сите проблеми
Од анализата на биолошките…
Медитеранската храна спречува рак на желудник
Медитеранскиот начин на исхрана може да…
Органските јагоди имаат повеќе витамин Ц
Научниот магазин PLoS One ги објави наодите…
Некои диети не влијаат врз килограмите
Многу диети препорачуваат малку јадење, но неправилна…
Со соја до поквалитетен сон
Истражувањето спроведено врз жени кои ја минале менопаузата…
Како делуваат омега-3 масните киселини!
Тестирањата спроведени врз глувци покажаа дека…
Што ги согорува мастите
Цвеклото го поттикнува метаболизмот и е особено важно за согорување…
Со храна против стресот
Соодветната исхрана може да го регулира стресот. Виенскиот…
Газираните пијалоци се штетни за трудниците
Во САД, безалкохолните газирани пијалаци…
Како да ја вратите загубената енергија
Истражувачите од Државниот универзитет во Аризона…
Виното го подобрува помнењето
Умерено консумирање вино може да го подобри помнењето,…
Феферон – смрт за туморот
Капсаицин, материја во фефероните, делува противтуморски на…
Зачувајте го помнењето со јагоди и капини
Бобинките го штитат мозокот од стареење …
Боровинките дејствуваат врз уринарни инфекции
Финските микробиолозите од Осло, утврдија…
Со зелени листови против шеќерна болест
Исхраната која изобилува со зелено…
Електрицитетот го прави компирот поздрав
Јапонските научници откриле дека со…
Солта го извлекува калциумот од коските
Внесувањето премногу сол во организмот може да…
Архива
Овошјето и диетата
Со здрава исхрана против метаболички синдром
Темното чоколадо – корисно за срцето!
Ладна лубеница за жежок секс
Хамбургери заедно со таблети за намалување на маснотиите
Помалку јаглехидрати за повеќе добар холестерол
Ефикасност на витаминот Д кај настинката
Брзата храна поврзана со алергиите кај децата
Лути пиперки за намалување на крвниот притисок
Алкохол од кој не боли глава
mobile shqip english IDIVIDI @ IDIVIDI маркетинг импресум
понеделник, 20.09.2010
IDIVIDI Мени
Насловна
Вести
Бизнис
Спорт
Стил
Забава
Здравје
Медицина
Исхрана
Футурама
Косата укажува на ризик од срцев удар?!
Високото ниво на хормонот на стрес, коризол во…
Што им штети на децата?
Солта, средствата за плакнење на устата или маслото за бебиња…
Осаменоста може да убие
Најновите научни истражувања покажуваат дека осамените …
Доењето согорува 500 калории на ден
Според неодамнешно истражување во Њујорк спроведено…
Повеќе пари за истражувањата на матични ембрионални клетки
Американската влада повторно…
Совети за како да ја излекувате заболената простата
Често и болно мокрење, притисок во…
Мозокот расте од мајчинската љубов
Луѓето и приматите можат да им се заблагодарат на…
Кошмарите предзнак за Паркинсонова?!
Ноќните кошмари може да бидат еден од првите знаци…
Поцврсто ракување – подолг живот
Лицата кои посилно ја стискаат раката при ракување,…
Лековите за смирување го зголемуваат ризикот од смрт
Лековите за спиење…
Хлорот во базените предизвикува рак
Пливањето во базени во кои има хлор може да предизвика…
Витаминот Д го спречува ракот на дојката
Опасноста од развој на рак на дојката е за 25…
Косата показател за опасност од срцев удар
Опасноста од срцев напад…
Кариесот се пренесува и со бакнеж!
Бактериите од кои се развива кариес на забите можат…
Долготрајното слабеење е опасно
После долготрајното намалување на телесната маса до крвта…
Мажите почесто го губат помнењето
Потешкотиите кои се јавуваат во поодминатите години…
Толкување на сонот
Луѓето отсекогаш биле фасцинирани со сништата и нивното значење…
Статините штитат од реуматски артритис
Земањето статини може да придонесе за намалување…
Архива
Поттикнете го хормонот на среќа
Мајчиното млеко здраво се одразува во адолесценција
Секој петти тинејџер со оштетен слух
Со умерено пиење до подолг живот
Шопингот е здрав, особено во време кога има голема распродажба
Тежината и нездравите животни навики причина за депресија
Тајната на долговечноста е на островот Сардинија
Ракот на дојката може да се спречи
Како до поголема заштита од кариес
 
ХИВ вирусот може да се мојот забавник mojot zabavnik  скрие во мозокот
на, na, во, vo, се, se, за, za, од, od, со, so, да, da, што, shto, sto, го, go, дека, deka, ќе, kje, ke, не, ne, ги, gi, ја, ja, по, po, како, kako, кои, koi, кој, koj, до, do, тоа, toa, но, no, која, koja, тој, toj, македонија, makedonija, биде, bide, пред, pred, според, spored, година, godina, има, ima, беше, beshe, bese, еден, eden, само, samo, сите, site, уште, ushte, uste, им, im, кога, koga, треба, treba, нема, nema, тие, tie, му, mu, една, edna, може, mozhe, moze, години, godini, овој, ovoj, повеќе, povekje, poveke, поради, poradi, вели, veli, или, ili, оваа, ovaa, ова, ova, изјави, izjavi, околу, okolu, скопје, skopje, дел, del, меѓу, megju, megu, многу, mnogu, каде, kade, време, vreme, бидејќи, bidejkji, bidejki, бидат, bidat, таа, taa, вчера, vchera, vcera, веќе, vekje, veke, против, protiv, без, bez, ако, ako, кај, kaj, работи, raboti, неколку, nekolku, така, taka, денеска, deneska, три, tri, две, dve, сега, sega, би, bi, кон, kon, беа, bea, нив, niv, при, pri, биле, bile, бил, bil, рече, reche, rece, додека, dodeka, него, nego, ни, ni, извор, izvor, откако, otkako, миа, mia, имаат, imaat, други, drugi, па, pa, овие, ovie, под, pod, си, si, кое, koe, два, dva, било, bilo, дали, dali, преку, preku, велат, velat, покрај, pokraj, своите, svoite, место, mesto, иако, iako, затоа, zatoa, туку, tuku, владата, vladata, врз, vrz, ниту, nitu, исто, isto, пак, pak, потоа, potoa, претседателот, pretsedatelot, досега, dosega, лица, lica, работа, rabota, претседател, pretsedatel, својата, svojata, крајот, krajot, својот, svojot, некои, nekoi, министерството, ministerstvoto, била, bila, дена, dena, страна, strana, првиот, prviot, сепак, sepak, дури, duri, ден, den, мора, mora, државата, drzhavata, drzavata, можат, mozhat, mozat, пат, pat, луѓе, lugje, luge, милиони, milioni, неговиот, negoviot, другите, drugite, број, broj, македонската, makedonskata, цел, cel, евра, evra, ние, nie, неговата, negovata, нови, novi, оти, oti, пет, pet, четири, chetiri, cetiri, полицијата, policijata, свет, svet, над, nad, пари, pari, годинава, godinava, часот, chasot, casot, тогаш, togash, togas, заедно, zaedno, начин, nachin, nacin, нивните, nivnite, сад, sad, едно, edno, повторно, povtorno, месеци, meseci, голем, golem, односно, odnosno, некој, nekoj, договор, dogovor, секој, sekoj, македонски, makedonski, збор, zbor, колку, kolku, центар, centar, земја, zemja, почетокот, pochetokot, pocetokot, оние, onie, министерот, ministerot, соопшти, soopshti, soopsti, нов, nov, сме, sme, очекува, ochekuva, ocekuva, новиот, noviot, недела, nedela, нашите, nashite, nasite, веднаш, vednash, vednas, нашата, nashata, nasata, европа, evropa, граѓаните, gragjanite, graganite, значи, znachi, znaci, станува, stanuva, низ, niz, нешто, neshto, nesto, имаше, imashe, imase, група, grupa, земји, zemji, направи, napravi, градот, gradot, светот, svetot, минатата, minatata, македонскиот, makedonskiot, смета, smeta, нас, nas, нова, nova, денари, denari, она, ona, двете, dvete, отсто, otsto, живот, zhivot, zivot, доколку, dokolku, европската, evropskata, ми, mi, град, grad, спорт, sport, првата, prvata, игра, igra, особено, osobeno, проблеми, problemi, текот, tekot, шест, shest, sest, случај, sluchaj, slucaj, освен, osven, помош, pomosh, pomos, дојде, dojde, влада, vlada, ништо, nishto, nisto, речиси, rechisi, recisi, случи, sluchi, sluci, еу, eu, република, republika, неа, nea, бара, bara, месец, mesec, јас, jas, земјата, zemjata, крај, kraj, таму, tamu, сум, sum, нашиот, nashiot, nasiot, толку, tolku, законот, zakonot, заврши, zavrshi, zavrsi, добро, dobro, голема, golema, директор, direktor, сака, saka, држава, drzhava, drzava, прв, prv, новата, novata, период, period, претставници, pretstavnici, токму, tokmu, земјава, zemjava, луѓето, lugjeto, lugeto, даде, dade, црна, crna, одлука, odluka, последните, poslednite, суд, sud, нивната, nivnata, неговите, negovite, човек, chovek, covek, знае, znae, политички, politichki, politicki, полиција, policija, култура, kultura, информации, informacii, услови, uslovi, прашање, prashanje, prasanje, врска, vrska, тим, tim, никој, nikoj, илјади, iljadi, премиерот, premierot, постои, postoi, своето, svoeto, зашто, zashto, zasto, избори, izbori, граѓани, gragjani, gragani, македонските, makedonskite, работата, rabotata, соработка, sorabotka, организација, organizacija, долари, dolari, можност, mozhnost, moznost, средба, sredba, состојба, sostojba, секоја, sekoja, право, pravo, ред, red, претходно, prethodno, најави, najavi, партија, partija, места, mesta, првите, prvite, доби, dobi, комисија, komisija, друга, druga, извори, izvori, зад, zad, имаме, imame, случајот, sluchajot, slucajot, истакна, istakna, сили, sili, поддршка, poddrshka, poddrska, неговото, negovoto, завчера, zavchera, zavcera, донесе, donese, двајца, dvajca, зошто, zoshto, zosto, води, vodi, наоѓа, naogja, naoga, министер, minister, одржи, odrzhi, odrzi, вториот, vtoriot, инаку, inaku, продолжи, prodolzhi, prodolzi, директорот, direktorot, тука, tuka, србија, srbija, можеби, mozhebi, mozebi, александар, aleksandar, бараат, baraat, подоцна, podocna, проблем, problem, политика, politika, врати, vrati, унија, unija, економија, ekonomija, воопшто, voopshto, voopsto, малку, malku, сакаат, sakaat, себе, sebe, ројтерс, rojters, нивниот, nivniot, однос, odnos, разлика, razlika, најмногу, najmnogu, целиот, celiot, основа, osnova, центарот, centarot, добие, dobie, германија, germanija, тврди, tvrdi, почна, pochna, pocna, власти, vlasti, целата, celata, никола, nikola, седум, sedum, засега, zasega, местото, mestoto, целосно, celosno, поранешниот, poraneshniot, poranesniot, систем, sistem, заштита, zashtita, zastita, победа, pobeda, претставува, pretstavuva, денес, denes, септември, septemvri, минути, minuti, меѓутоа, megjutoa, megutoa, премиер, premier, јавноста, javnosta, прво, prvo, прави, pravi, деца, deca, одбрана, odbrana, рамките, ramkite, решение, reshenie, resenie, собранието, sobranieto, требало, trebalo, средбата, sredbata, немаат, nemaat, најверојатно, najverojatno, вест, vest, парите, parite, мвр, mvr, вмро, vmro, одлуката, odlukata, калеидоскоп, kaleidoskop, втората, vtorata, утре, utre, помалку, pomalku, друг, drug, јануари, januari, најмалку, najmalku, резултати, rezultati, средства, sredstva, косово, kosovo, наместо, namesto, јави, javi, големи, golemi, институции, institucii, почне, pochne, pocne, оди, odi, вкупно, vkupno, претставник, pretstavnik, развој, razvoj, реши, reshi, resi, бугарија, bugarija, дело, delo, навистина, navistina, прашањето, prashanjeto, prasanjeto, грција, grcija, конференција, konferencija, те, te, момент, moment, бројот, brojot, тешко, teshko, tesko, декември, dekemvri, времето, vremeto, октомври, oktomvri, договорот, dogovorot, додаде, dodade, најде, najde, член, chlen, clen, членови, chlenovi, clenovi, причина, prichina, pricina, ме, me, советот, sovetot, држави, drzhavi, drzavi, близина, blizina, проблемот, problemot, име, ime, работат, rabotat, животот, zhivotot, zivotot, план, plan, куќа, kukja, kuka, потврди, potvrdi, некоја, nekoja, процес, proces, хрватска, hrvatska, американскиот, amerikanskiot, пример, primer, заедница, zaednica, имало, imalo, половина, polovina, ви, vi, седница, sednica, победи, pobedi, побара, pobara, метри, metri, новите, novite, рок, rok, десет, deset, неодамна, neodamna, деновиве, denovive, доволно, dovolno, самиот, samiot, безбедност, bezbednost, европски, evropski, останува, ostanuva, оружје, oruzhje, oruzje, бранко, branko, барање, baranje, макфакс, makfaks, добијат, dobijat, кого, kogo, резултат, rezultat, дпмне, dpmne, поголема, pogolema, секогаш, sekogash, sekogas, осум, osum, објави, objavi, ниво, nivo, тврдат, tvrdat, главниот, glavniot, мерки, merki, вода, voda, односи, odnosi, ти, ti, село, selo, требаше, trebashe, trebase, двајцата, dvajcata, прес, pres, нато, nato, ноември, noemvri, контрола, kontrola, иднина, idnina, часа, chasa, casa, шефот, shefot, sefot, името, imeto, охрид, ohrid, закон, zakon, пати, pati, јуни, juni, странски, stranski, сметаат, smetaat, меѓународната, megjunarodnata, megunarodnata, поголем, pogolem, барем, barem, внатрешни, vnatreshni, vnatresni, франција, francija, дела, dela, надвор, nadvor, никогаш, nikogash, nikogas, простор, prostor, еднаш, ednash, ednas, прашања, prashanja, prasanja, остане, ostane, медиуми, mediumi, американски, amerikanski, идната, idnata, битола, bitola, , власта vlasta, патот patot, групата grupata, владо vlado, мај maj, проект proekt, денот denot, меч mech, mec, зоран zoran, мене mene, март mart, ирак irak, заради zaradi, тимот timot, дава dava, банка banka, вработените vrabotenite, најголем najgolem, проектот proektot, јазик jazik, весник vesnik, натпревар natprevar, постојано postojano, првото prvoto, вчерашната vcherashnata, vcerasnata, програма programa, надворешни nadvoreshni, nadvoresni, секретар sekretar, нивното nivnoto, цена cena, нејзиниот nejziniot, предлог predlog, земјите zemjite, групи grupi, војна vojna, тетово tetovo, двата dvata, пишува pishuva, pisuva, партии partii, прва prva, друго drugo, власт vlast, оглед ogled, гора gora, конечно konechno, konecno, права prava, нејзината nejzinata, можно mozhno, mozno, американската amerikanskata, чини chini, cini, плати plati, интерес interes, став stav, дома doma, регионот regionot, лице lice, чија chija, cija, постапка postapka, црвенковски crvenkovski, сезона sezona, обезбеди obezbedi, останатите ostanatite, истиот istiot, портпаролот portparolot, официјално oficijalno, повод povod, последниот posledniot, фото foto, активности aktivnosti, италија italija, сето seto, првпат prvpat, лани lani, сила sila, живеат zhiveat, ziveat, стана stana, сдсм sdsm, сосема sosema, првенство prvenstvo, македонска makedonska, всушност vsushnost, vsusnost, можеме mozheme, mozeme, државниот drzhavniot, drzavniot, белград belgrad, помеѓу pomegju, pomegu, добра dobra, напад napad, надлежните nadlezhnite, nadleznite, акција akcija, јасно jasno, процесот procesot, коло kolo, прават pravat, селото seloto, ли li, одржа odrzha, odrza, причини prichini, pricini, програмата programata, светски svetski, медиумите mediumite, политичка politichka, politicka, понатаму ponatamu, русија rusija, немаше nemashe, nemase, албанија albanija, стане stane, сигурно sigurno, војници vojnici, членовите chlenovite, clenovite, та ta, отколку otkolku, посебно posebno, мислам mislam, наскоро naskoro, август avgust, вардар vardar, моментов momentov, различни razlichni, razlicni, избор izbor, освои osvoi, турција turcija, веројатно verojatno, светската svetskata, екипа ekipa, лидер lider, бучковски buchkovski, buckovski, ситуација situacija, изборите izborite, однесува odnesuva, цели celi, функција funkcija, свои svoi, совет sovet, тројца trojca, пазар pazar, борис boris, проценти procenti, општина opshtina, opstina, денови denovi, јавно javno, случаи sluchai, slucai, локалните lokalnite, постојат postojat, трае trae, подобро podobro, недели nedeli, јули juli, април april, судот sudot, последната poslednata, градоначалникот gradonachalnikot, gradonacalnikot, наведува naveduva, партијата partijata, фирми firmi, користат koristat, лидерот liderot, одат odat, горан goran, состав sostav, влезе vleze, економски ekonomski, хроника hronika, точно tochno, tocno, отвори otvori, борба borba, такви takvi, чиј chij, cij, балкан balkan, позиција pozicija, податоци podatoci, децата decata, европските evropskite, притоа pritoa, болница bolnica, одговор odgovor, тони toni, вработени vraboteni, промени promeni, настапи nastapi, знаат znaat, екипи ekipi, мечот mechot, mecot, нејзините nejzinite, намера namera, фактот faktot, комисијата komisijata, десетина desetina, случува sluchuva, slucuva, доаѓа doagja, doaga, следната slednata, странство stranstvo, втор vtor, февруари fevruari, синоќа sinokja, sinoka, скопскиот skopskiot, состојбата sostojbata, образование obrazovanie, ново novo, затвор zatvor, натаму natamu, вид vid, повредени povredeni, статус status, министерство ministerstvo, знам znam, клуб klub, изградба izgradba, учествуваат uchestvuvaat, ucestvuvaat, преговорите pregovorite, притисок pritisok, пол pol, километри kilometri, дом dom, можноста mozhnosta, moznosta, заменик zamenik, најдобар najdobar, генералниот generalniot, таков takov, казна kazna, потребни potrebni, работите rabotite, весникот vesnikot, напади napadi, каже kazhe, kaze, гости gosti, агенција agencija, тек tek, согласност soglasnost, носи nosi, објекти objekti, играат igraat, често chesto, cesto, објаснува objasnuva, одбор odbor, стои stoi, финансии finansii, каква kakva, дозволи dozvoli, одредени odredeni, фирма firma, вечерва vecherva, vecerva, парламентот parlamentot, клубот klubot, он on, куманово kumanovo, почеток pochetok, pocetok, таква takva, девет devet, успеа uspea, загуби zagubi, изборот izborot, целта celta, единствено edinstveno, општината opshtinata, opstinata, појави pojavi, чекор chekor, cekor, вакви vakvi, свој svoj, објасни objasni, своја svoja, годишниот godishniot, godisniot, вечер vecher, vecer, владимир vladimir, обид obid, заеднички zaednichki, zaednicki, век vek, вашингтон vashington, vasington, средби sredbi, годишно godishno, godisno, користи koristi, наоѓаат naogjaat, naogaat, продолжува prodolzhuva, prodolzuva, едноставно ednostavno, улога uloga, репрезентација reprezentacija, излезе izleze, продажба prodazhba, prodazba, изнесува iznesuva, повеќето povekjeto, poveketo, истовремено istovremeno, врши vrshi, vrsi, зборува zboruva, фирмата firmata, порано porano, делови delovi, чии chii, cii, истата istata, поднесе podnese, имаа imaa, големо golemo, македонското makedonskoto, лондон london, сала sala, тело telo, вредност vrednost, љупчо ljupcho, ljupco, наводно navodno, можам mozham, mozam, резултатите rezultatite, млади mladi, цената cenata, секако sekako, трајковски trajkovski, брзо brzo, американските amerikanskite, имал imal, проблемите problemite, жена zhena, zena, претставниците pretstavnicite, фаза faza, градскиот gradskiot, учество uchestvo, ucestvo, начинот nachinot, nacinot, џорџ dzhordzh, dzordz, тема tema, предизвика predizvika, оцени oceni, лесно lesno, поголеми pogolemi, агенцијата agencijata, жени zheni, zeni, минатиот minatiot, скопската skopskata, познат poznat, улицата ulicata, победата pobedata, останат ostanat, ве ve, народ narod, историјата istorijata, потребно potrebno, додава dodava, семејството semejstvoto, најголемиот najgolemiot, станица stanica, воени voeni, врски vrski, наредните narednite, организации organizacii, регион region, можеле mozhele, mozele, покажа pokazha, pokaza, борбата borbata, загинаа zaginaa, ама ama, прифати prifati, какви kakvi, помогне pomogne, добија dobija, одговори odgovori, познати poznati, добар dobar, посета poseta, трите trite, лигата ligata, кандидат kandidat, периодот periodot, работници rabotnici, меѓународниот megjunarodniot, megunarodniot, види vidi, меѓувреме megjuvreme, meguvreme, остана ostana, органи organi, второто vtoroto, настап nastap, семејство semejstvo, членство chlenstvo, clenstvo, жителите zhitelite, zitelite, потреба potreba, успех uspeh, жители zhiteli, ziteli, директно direktno, компанија kompanija, вистински vistinski, екипата ekipata, предлогот predlogot, сакам sakam, судија sudija, направат napravat, музика muzika, натпревари natprevari, почнува pochnuva, pocnuva, јавното javnoto, барањето baranjeto, членки chlenki, clenki, управата upravata, никакви nikakvi, прилеп prilep, експерти eksperti, федерација federacija, нашето nasheto, naseto, големиот golemiot, гледа gleda, британија britanija, возила vozila, лига liga, преговори pregovori, основниот osnovniot, пласман plasman, имам imam, нападот napadot, сметка smetka, сцена scena, високи visoki, државната drzhavnata, drzavnata, конкуренција konkurencija, мали mali, драган dragan, георгиевски georgievski, војната vojnata, мала mala, годината godinata, европскиот evropskiot, живее zhivee, zivee, новинарите novinarite, политичките politichkite, politickite, пратениците pratenicite, словенија slovenija, договори dogovori, очекуваат ochekuvaat, ocekuvaat, час chas, cas, поени poeni, можеше mozheshe, mozese, играчи igrachi, igraci, ваквите vakvite, ап ap, њујорк njujork, страни strani, државни drzhavni, drzavni, производство proizvodstvo, соопштението soopshtenieto, soopstenieto, енергија energija, награда nagrada, наши nashi, nasi, планира planira, реформи reformi, поранешен poraneshen, poranesen, автомобил avtomobil, зградата zgradata, куп kup, финансиски finansiski, босна bosna, пријава prijava, мал mal, жал zhal, zal, мојот mojot, де de, компанијата kompanijata, имале imale, главен glaven, зголеми zgolemi, информациите informaciite, ваков vakov, милион milion, постигна postigna, комитет komitet, враќање vrakjanje, vrakanje, атина atina, изјава izjava, зависи zavisi, нејзиното nejzinoto, моментот momentot, вака vaka, изврши izvrshi, izvrsi, зголемување zgolemuvanje, очигледно ochigledno, ocigledno, повика povika, цела cela, проекти proekti, сопственост sopstvenost, нагласи naglasi, шанса shansa, sansa, телевизија televizija, лично lichno, licno, оној onoj, имено imeno, припадници pripadnici, добил dobil, долго dolgo, идејата idejata, храна hrana, главно glavno, буџетот budzhetot, budzetot, брисел brisel, тренерот trenerot, локалната lokalnata, терен teren, издание izdanie, шампион shampion, sampion, стандарди standardi, среќа srekja, sreka, употреба upotreba, планот planot, подолго podolgo, теренот terenot, балканот balkanot, албанците albancite, додавајќи dodavajkji, dodavajki, знаеме znaeme, часови chasovi, casovi, ал al,  решенија reshenija, resenija,  овозможи ovozmozhi, ovozmozi,  областа oblasta,  извештај izveshtaj, izvestaj,  поповски popovski,  најчесто najchesto, najcesto,  шпанија shpanija, spanija,  светскиот svetskiot,  штета shteta, steta,  факултет fakultet,  јавност javnost,  државен drzhaven, drzaven,  каков kakov,  фудбал fudbal,  филм film,  човекот chovekot, covekot,  предвид predvid,  полицајци policajci,  јован jovan,  здравство zdravstvo,  водат vodat,  третиот tretiot,  документи dokumenti,  најдат najdat,  настанот nastanot,  мир mir,  кандидати kandidati,  светска svetska,  мојата mojata,  бизнис biznis,  чека cheka, ceka,  финалето finaleto,  младите mladite,  ситуацијата situacijata,  решавање reshavanje, resavanje,  условите uslovite,  понуди ponudi,  предвидува predviduva,  купот kupot,  гол gol,  добиле dobile,  мислење mislenje,  авторот avtorot,  доаѓаат doagjaat, doagaat,  претпријатие pretprijatie,  организира organizira,  овде ovde,  судски sudski,  романија romanija,  москва moskva,  оствари ostvari,  ставот stavot,  здружението zdruzhenieto, zdruzenieto,  опасност opasnost,  публиката publikata,  петар petar,  меѓународните megjunarodnite, megunarodnite,  јавни javni,  натпреварот natprevarot,  дуи dui,  домашните domashnite, domasnite,  разни razni,  петров petrov,  правда pravda,  големите golemite,  сакаме sakame,  подготвени podgotveni,  градови gradovi,  шеф shef, sef,  завршувањето zavrshuvanjeto, zavrsuvanjeto,  полициски policiski,  обврска obvrska,  јавниот javniot,  служба sluzhba, sluzba,  америка amerika,  унијата unijata,  црква crkva,  дознаваме doznavame,  сектор sektor,  влез vlez,  листата listata,  можел mozhel, mozel,  пораз poraz,  измени izmeni,  единствениот edinstveniot,  струмица strumica,  гради gradi,  самите samite,  мрежа mrezha, mreza,  одржува odrzhuva, odrzuva,  југославија jugoslavija,  државните drzhavnite, drzavnite,  албанци albanci,  иницијатива inicijativa,  пазарот pazarot,  одигра odigra,  компании kompanii,  најдобро najdobro,  обезбедување obezbeduvanje,  актуелниот aktuelniot,  извештајот izveshtajot, izvestajot,  софија sofija,  рекол rekol,  покажува pokazhuva, pokazuva,  нивно nivno,  далеку daleku,  денешната deneshnata, denesnata,  буш bush, bus,  опозицијата opozicijata,  намали namali,  серија serija,  никаква nikakva,  сопственик sopstvenik,  одговорност odgovornost,  странските stranskite,  спротивно sprotivno,  истрага istraga,  првак prvak,  ваквата vakvata,  минута minuta,  собрание sobranie,  училиште uchilishte, uciliste,  изгледа izgleda,  почнаа pochnaa, pocnaa,  единствен edinstven,  негово negovo,  барања baranja,  пријави prijavi,  правото pravoto,  подготвува podgotvuva,  расправа rasprava,  саботата sabotata,  главните glavnite,  одлучи odluchi, odluci,  намалување namaluvanje,  висок visok,  вистинска vistinska,  уставот ustavot,  желба zhelba, zelba,  важно vazhno, vazno,  вратат vratat,  премногу premnogu,  безбедноста bezbednosta,  некое nekoe,  информација informacija,  реформите reformite,  кривична krivichna, krivicna,  опрема oprema,  втора vtora,  негова negova,  спречи sprechi, spreci,  население naselenie,  куќи kukji, kuki,  штип shtip, stip,  знак znak,  радио radio,  македонците makedoncite,  холандија holandija,  смее smee,  градоначалник gradonachalnik, gradonacalnik,  најдобрите najdobrite,  секое sekoe,  утврди utvrdi,  кривични krivichni, krivicni,  улица ulica,  изјавата izjavata,  последен posleden,  одбраната odbranata,  следните slednite,  кампања kampanja,  пратеници pratenici,  кина kina,  сте ste,  главната glavnata,  жртви zhrtvi, zrtvi,  играч igrach, igrac,  повреди povredi,  кабинетот kabinetot,  добри dobri,  рака raka,  почнат pochnat, pocnat,  средина sredina,  транспорт transport,  фестивал festival,  друштво drushtvo, drustvo,  театар teatar,  акции akcii,  форма forma,  даваат davaat,  наредната narednata,  први prvi,  нивна nivna,  стави stavi,  последниве poslednive,  историја istorija,  редовно redovno,  присуство prisustvo,  тешки teshki, teski,  албански albanski,  бев bev,  увид uvid,  дозвола dozvola,  останаа ostanaa,  културата kulturata,  изградбата izgradbata,  подобри podobri,  инцидентот incidentot,  многумина mnogumina,  политиката politikata,  значење znachenje, znacenje,  истрагата istragata,  криза kriza,  немаме nemame,  производи proizvodi,  фестивалот festivalot,  разговорите razgovorite,  удар udar,  ноќ nokj, nok,  св sv,  учествува uchestvuva, ucestvuva,  игри igri,  домот domot,  смртта smrtta,  вклучувајќи vkluchuvajkji, vklucuvajki,  големата golemata,  властите vlastite,  сами sami,  законски zakonski,  следниот sledniot,  нации nacii,  немало nemalo,  дадат dadat,  струга struga,  возило vozilo,  париз pariz,  акцијата akcijata,  скопски skopski,  разговори razgovori,  истото istoto,  делот delot,  соработката sorabotkata,  годишна godishna, godisna,  истите istite,  сериозно seriozno,  гостите gostite,  професор profesor,  искуство iskustvo,  татко tatko,  дпа dpa,  сојуз sojuz,  обврски obvrski,  слично slichno, slicno,  отворено otvoreno,  круг krug,  функцијата funkcijata,  добива dobiva,  експертите ekspertite,  отворена otvorena,  движење dvizhenje, dvizenje,  возраст vozrast,  публика publika,  ист ist,  најголемите najgolemite,  изминатите izminatite,  предност prednost,  сакал sakal,  фондот fondot,  партнер partner,  слободан slobodan,  свети sveti,  иван ivan,  служби sluzhbi, sluzbi,  нека neka,  портпарол portparol,  песни pesni,  понеделник ponedelnik,  мајка majka,  средината sredinata,  следи sledi,  услуги uslugi,  шанси shansi, sansi,  гола gola,  оттаму ottamu,  функционира funkcionira,  законите zakonite,  наша nasha, nasa,  велес veles,  ѓорѓи gjorgji, gorgi,  јужна juzhna, juzna,  поврзани povrzani,  реализира realizira,  успешно uspeshno, uspesno,  влијание vlijanie,  границата granicata,  населба naselba,  криминал kriminal,  состанок sostanok,  партиски partiski,  нуди nudi,  познато poznato,  внимание vnimanie,  продолжат prodolzhat, prodolzat,  вклучени vklucheni, vkluceni,  добиваат dobivaat,  постапката postapkata,  линија linija,  разбира razbira,  нормално normalno,  тренер trener,  сакаше sakashe, sakase,  филмот filmot,  системот sistemot,  инвестиции investicii,  писмо pismo,  самоуправа samouprava,  најавува najavuva,  имиња iminja,  приказна prikazna,  македонци makedonci,  главата glavata,  парк park,  тешка teshka, teska,  реализација realizacija,  соопштија soopshtija, soopstija,  меѓународни megjunarodni, megunarodni,  изрази izrazi,  национална nacionalna,  преземе prezeme,  сериозни seriozni,  моите moite,  куќата kukjata, kukata,  ристо risto,  другото drugoto,  настан nastan,  третата tretata,  наградата nagradata,  буџет budzhet, budzet,  чело chelo, celo,  чие chie, cie,  концерт koncert,  задоволни zadovolni,  сума suma,  фудбалска fudbalska,  сезоната sezonata,  раководството rakovodstvoto,  здравствена zdravstvena,  обединетите obedinetite,  дневник dnevnik,  интернет internet,  дополнително dopolnitelno,  територија teritorija,  салата salata,  зборови zborovi,  осигурување osiguruvanje,  пратеник pratenik,  улиците ulicite,  гоце goce,  градски gradski,  однесување odnesuvanje,  вчерашниот vcherashniot, vcerasniot,  пријатели prijateli,  парламент parlament,  порача poracha, poraca,  наспроти nasproti,  игор igor,  мошне moshne, mosne,  најголемата najgolemata,  дополнителни dopolnitelni,  детали detali,  меѓународен megjunaroden, megunaroden,  докази dokazi,  администрација administracija,  порака poraka,  ваква vakva,  неделата nedelata,  дете dete,  продажбата prodazhbata, prodazbata,  иднината idninata,  слика slika,  тв tv,  населбата naselbata,  државава drzhavava, drzavava,  листа lista,  отворен otvoren,  јавен javen,  информира informira,  трет tret,  син sin,  остануваат ostanuvaat,  титулата titulata,  причината prichinata, pricinata,  претстави pretstavi,  народот narodot,  организацијата organizacijata,  четворица chetvorica, cetvorica,  објект objekt,  европска evropska,  одржување odrzhuvanje, odrzuvanje,  повлече povleche, povlece,  сп sp,  отворање otvoranje,  некаде nekade,  петокот petokot,  користење koristenje,  бидеме bideme,  покажуваат pokazhuvaat, pokazuvaat,  смени smeni,  милијарди milijardi,  дефинитивно definitivno,  верува veruva,  музиката muzikata,  населението naselenieto,  работнички rabotnichki, rabotnicki,  домашни domashni, domasni,  корупцијата korupcijata,  седницата sednicata,  дојдат dojdat,  стариот stariot,  притвор pritvor,  закони zakoni,  телото teloto,  слобода sloboda,  црквата crkvata,  спроведување sproveduvanje,  напори napori,  министрите ministrite,  жените zhenite, zenite,  одвива odviva,  армија armija,  колеги kolegi,  обвинител obvinitel,  кирил kiril,  причините prichinite, pricinite,  дал dal,  изјавил izjavil,  развојот razvojot,  сам sam,  македонско makedonsko,  такво takvo,  фудбалски fudbalski,  труд trud,  националниот nacionalniot,  глава glava,  материјал materijal,  постави postavi,  зграда zgrada,  воена voena,  џон dzhon, dzon,  закани zakani,  старите starite,  трговија trgovija,  имавме imavme,  кажам kazham, kazam,  рацете racete,  интереси interesi,  одмор odmor,  подобрување podobruvanje,  неофицијално neoficijalno,  одговорноста odgovornosta,  глас glas,  казни kazni,  лицата licata,  сезонава sezonava,  долг dolg,  потребите potrebite,  српската srpskata,  просторот prostorot,  носат nosat,  вршат vrshat, vrsat,  раце race,  стратегија strategija,  одговара odgovara,  бевме bevme,  работење rabotenje,  управа uprava,  целосна celosna,  започна zapochna, zapocna,  подобар podobar,  создавање sozdavanje,  плус plus,  обвинет obvinet,  селекторот selektorot,  подготвен podgotven,  текст tekst,  идеја ideja,  велика velika,  идниот idniot,  односите odnosite,  грчката grchkata, grckata,  оставка ostavka,  согласно soglasno,  самата samata,  верувам veruvam,  цени ceni,  пристап pristap,  промена promena,  податоците podatocite,  сознанија soznanija,  градските gradskite, отворени otvoreni , стефановски stefanovski , чест chest , cest , коалиција koalicija , кариера kariera , единствена edinstvena , швајцарија shvajcarija , svajcarija , арм arm , некогаш nekogash , nekogas , предвидено predvideno , багдад bagdad , австрија avstrija , статусот statusot , хари hari , мажи mazhi , mazi , хотелот hotelot , иста ista , создаде sozdade , британскиот britanskiot , албанските albanskite , волја volja , вие vie , петок petok , книга kniga , видат vidat , семејства semejstva , српскиот srpskiot , мерка merka , плаќаат plakjaat , plakaat , милан milan , разговор razgovor , обвини obvini , новото novoto , понуда ponuda , минатото minatoto , средствата sredstvata , националната nacionalnata , денешниот deneshniot , denesniot , плата plata , лето leto , најдобри najdobri , испрати isprati , истакнува istaknuva , мисија misija , онаа onaa , убиство ubistvo , мандат mandat , судскиот sudskiot , рускиот ruskiot , меѓународна megjunarodna , megunarodna , правата pravata , точка tochka , tocka , остави ostavi , институција institucija , народна narodna , унгарија ungarija , рамковниот ramkovniot , лидери lideri , амбасадор ambasador , надеж nadezh , nadez , полициска policiska , германскиот germanskiot , постигне postigne , задача zadacha , zadaca , врвот vrvot , награди nagradi , охридскиот ohridskiot , процедура procedura , англија anglija , сабота sabota , грчкиот grchkiot , grckiot , вистината vistinata , сопственикот sopstvenikot , израел izrael , автомобили avtomobili , правец pravec , купи kupi , подготовките podgotovkite , граница granica , единица edinica , износ iznos , универзитетот univerzitetot , играта igrata , канал kanal , поглед pogled , љубов ljubov , вооружени vooruzheni , vooruzeni , побарал pobaral , заедничка zaednichka , zaednicka , рамки ramki , загреб zagreb , другата drugata , мисијата misijata , планови planovi , позната poznata , стил stil , ваквиот vakviot , пренесува prenesuva , силна silna , практично praktichno , prakticno , потребна potrebna , посебен poseben , најавуваат najavuvaat , гледаат gledaat , францускиот francuskiot , напушти napushti , napusti , надевам nadevam , убиени ubieni , врв vrv , песна pesna , фонд fond , важи vazhi , vazi , говори govori , спрема sprema , костов kostov , промоција promocija , последно posledno , негови negovi , моменти momenti , одлично odlichno , odlicno , модел model , годишен godishen , godisen , одржат odrzhat , odrzat , задоволство zadovolstvo , атмосфера atmosfera , јавните javnite , можности mozhnosti , moznosti , институциите instituciite , демократски demokratski , чекаат chekaat , cekaat , партнери partneri , родители roditeli , трошоците troshocite , trosocite , асоцијација asocijacija , министри ministri , костовски kostovski , општество opshtestvo , opstestvo , фирмите firmite , улогата ulogata , али ali , села sela , институтот institutot , самото samoto , формирање formiranje , поставени postaveni , вести vesti , кариерата karierata , обезбедат obezbedat , бараме barame , посочи posochi , posoci , изјавија izjavija , сојузот sojuzot , генерален generalen , поддршката poddrshkata , poddrskata , квалитетот kvalitetot , полска polska , заинтересирани zainteresirani , николовски nikolovski , учесници uchesnici , ucesnici , автор avtor , национален nacionalen , посетата posetata , марјан marjan , општини opshtini , opstini , советник sovetnik , негов negov , работни rabotni , смрт smrt , влезат vlezat , документ dokument , најдобриот najdobriot , влезот vlezot , основните osnovnite , убиството ubistvoto , слични slichni , slicni , безбедносни bezbednosni , тендер tender , центри centri , единствената edinstvenata , насока nasoka , продукција produkcija , технички tehnichki , tehnicki , доведе dovede , општините opshtinite , opstinite , нивни nivni , стартот startot , уметност umetnost , посети poseti , коментар komentar , решат reshat , resat , стабилност stabilnost , бомба bomba , сметам smetam , сметки smetki , очи ochi , oci , текстот tekstot , викенд vikend , лекување lekuvanje , политичари politichari , politicari , груевски gruevski , преземат prezemat , имот imot , играше igrashe , igrase , музички muzichki , muzicki , албум album , судии sudii , раководство rakovodstvo , финансиска finansiska , кривично krivichno , krivicno , одамна odamna , факт fakt , враќа vrakja , vraka , обиде obide , херцеговина hercegovina , учесниците uchesnicite , ucesnicite , упати upati , дуел duel , конференцијата konferencijata , уапсен uapsen , избран izbran , настани nastani , злоупотреба zloupotreba , несреќа nesrekja , nesreka , државна drzhavna , drzavna , контакт kontakt , секојдневно sekojdnevno , случил sluchil , slucil , трка trka , слободно slobodno , јапонија japonija , искористи iskoristi , социјална socijalna , никаков nikakov , редовите redovite , покаже pokazhe , pokaze , сопруга sopruga , формира formira , новинари novinari , германски germanski , направија napravija , стојановски stojanovski , најавите najavite , платат platat , годишната godishnata , godisnata , последица posledica , после posle , дејан dejan , одлуки odluki , следат sledat , содржи sodrzhi , sodrzi , напредок napredok , полесно polesno , најголема najgolema , барањата baranjata , војска vojska , официјални oficijalni , припадниците pripadnicite , изложба izlozhba , izlozba , обично obichno , obicno , старата starata , исклучително iskluchitelno , isklucitelno , составот sostavot , побрзо pobrzo , познатиот poznatiot , терористички teroristichki , teroristicki , сцената scenata , фудбалери fudbaleri , животна zhivotna , zivotna , бода boda , северна severna , економска ekonomska , мина mina , интересно interesno , роберт robert , поголемиот pogolemiot , интервју intervju , завод zavod , видиме vidime , регистрирани registrirani , секунди sekundi , продава prodava , последици posledici , споредба sporedba , доста dosta , штаб shtab , stab , состанокот sostanokot , заедници zaednici , обвинети obvineti , работниците rabotnicite , гостивар gostivar , хашкиот hashkiot , haskiot , положба polozhba , polozba , грешка greshka , greska , совлада sovlada , претпријатија pretprijatija , направени napraveni , мнозинство mnozinstvo , стотина stotina , синдикатот sindikatot , направен napraven , светските svetskite , телефон telefon , функционери funkcioneri , имала imala , јавна javna , последното poslednoto , вас vas , скопјани skopjani , предложи predlozhi , predlozi , стари stari , водство vodstvo , членка chlenka , clenka , утрински utrinski , колега kolega , австралија avstralija , смисла smisla , стотици stotici , анализа analiza , судска sudska , кичево kichevo , kicevo , книгата knigata , домашен domashen , domasen , непосредно neposredno , домаќин domakjin , domakin , кометал kometal , предмет predmet , приказната prikaznata , потреби potrebi , забава zabava , маса masa , наменети nameneti , домови domovi , родителите roditelite , воената voenata , рекоа rekoa , единици edinici , елементи elementi , подготовки podgotovki , постигнат postignat , разговара razgovara , илија ilija , албанскиот albanskiot , полициската policiskata , почитува pochituva , pocituva , нападите napadite , направиме napravime , предмети predmeti , посебна posebna , спроведе sprovede , лошо losho , loso , очекуваме ochekuvame , ocekuvame , случило sluchilo , slucilo , утврдено utvrdeno , претходните prethodnite , сопствениците sopstvenicite , активностите aktivnostite , должи dolzhi , dolzi , дознава doznava , личност lichnost , licnost , тројцата trojcata , подготвена podgotvena , задоволен zadovolen , постапки postapki , област oblast , другиот drugiot , оценува ocenuva , стојат stojat , политичката politichkata , politickata , карактер karakter , управниот upravniot , сан san , спортски sportski , капацитет kapacitet , мисли misli , титула titula , ноќта nokjta , nokta , сто sto , хаг hag , есм esm , најавија najavija , режија rezhija , rezija , високо visoko , враќањето vrakjanjeto , vrakanjeto , руската ruskata , репрезентацијата reprezentacijata , лицето liceto , доказ dokaz , појава pojava , попладне popladne , меча mecha , meca , примена primena , донесување donesuvanje , гледачи gledachi , gledaci , лекарите lekarite , југоисточна jugoistochna , jugoistocna , влијае vlijae , јавната javnata , воведе vovede , полноќ polnokj , polnok , поддржува poddrzhuva , poddrzuva , поп pop , украина ukraina , дневно dnevno , блиски bliski , корупција korupcija , скопските skopskite , замине zamine , марија marija , дејност dejnost , цените cenite , однесуваат odnesuvaat , силите silite , можело mozhelo , mozelo , операција operacija , училишта uchilishta , ucilista , европското evropskoto , дрога droga , потенцира potencira , етнички etnichki , etnicki , објектот objektot , третото tretoto , уапсени uapseni , чешка cheshka , ceska , обсе obse , слободен sloboden , трката trkata , инцидент incident , сакале sakale , резултатот rezultatot , продаваат prodavaat , обврските obvrskite , приходи prihodi , насилство nasilstvo , димитар dimitar , печат pechat , pecat , претставуваат pretstavuvaat , второ vtoro , донесена donesena , квалитет kvalitet , политичкиот politichkiot , politickiot , полицајците policajcite , трговски trgovski , трибунал tribunal , партиите partiite , стојан stojan , помогнат pomognat , силен silen , реакција reakcija , лидерите liderite , јавија javija , кризата krizata , стрелец strelec , плаќа plakja , plaka , трета treta , домашниот domashniot , domasniot , почнал pochnal , pocnal , подобра podobra , изгради izgradi , армијата armijata , вредности vrednosti , брат brat , назад nazad , поранешните poraneshnite , poranesnite , сообраќај soobrakjaj , soobrakaj , разбирање razbiranje , амбасада ambasada , создава sozdava , предвидени predvideni , весна vesna , најдоцна najdocna , локални lokalni , несреќата nesrekjata , nesrekata , премин premin , противник protivnik , италијанскиот italijanskiot , репрезентативец reprezentativec , банки banki , помина pomina , аеродром aerodrom , личности lichnosti , licnosti , документација dokumentacija , граници granici , отворањето otvoranjeto , наш nash , nas , потекло poteklo , завршат zavrshat , zavrsat , главна glavna , можела mozhela , mozela , љубе ljube , приватни privatni , соопштение soopshtenie , soopstenie , струја struja , информацијата informacijata , изминативе izminative , автомобилот avtomobilot , економијата ekonomijata , експлозија eksplozija , кажа kazha , kaza , состојбите sostojbite , четирите chetirite , направил napravil доверба doverba јавуваат javuvaat верзија verzija политичко politichko politicko потребата potrebata коалицијата koalicijata еве eve можни mozhni mozni судиите sudiite одлична odlichna odlicna сопругата soprugata вечерта vecherta vecerta судењето sudenjeto чин chin cin немам nemam површина povrshina povrsina то to степен stepen вработување vrabotuvanje пратеникот pratenikot дневен dneven потег poteg осуден osuden терористи teroristi водата vodata поделба podelba можете mozhete mozete скоро skoro шампионите shampionite sampionite оружјето oruzhjeto oruzjeto приштина prishtina pristina сегашниот segashniot segasniot моето moeto албанската albanskata стадион stadion живеење zhiveenje ziveenje дваесетина dvaesetina понекогаш ponekogash ponekogas ахмети ahmeti првенството prvenstvoto обвинителство obvinitelstvo објаснуваат objasnuvaat непознати nepoznati протест protest образованието obrazovanieto структури strukturi пауза pauza претпоставува pretpostavuva министерката ministerkata дипломатски diplomatski генерал general илјадници iljadnici образложение obrazlozhenie obrazlozenie присутните prisutnite делегација delegacija поразот porazot иницијативата inicijativata исполнување ispolnuvanje културно kulturno платите platite повтори povtori работна rabotna решава reshava resava демократската demokratskata корист korist мирот mirot доцна docna локална lokalna бих bih коментира komentira телефонски telefonski поседува poseduva досегашните dosegashnite dosegasnite сместени smesteni гласањето glasanjeto гласови glasovi држи drzhi drzi завршува zavrshuva zavrsuva сашо sasho saso направена napravena дваесет dvaeset реконструкција rekonstrukcija мадрид madrid предупреди predupredi објавени objaveni зборовите zborovite секторот sektorot информираат informiraat плоштадот ploshtadot plostadot квалификациите kvalifikaciite пиштол pishtol pistol убаво ubavo канцеларијата kancelarijata решението reshenieto resenieto масовно masovno возилото voziloto американците amerikancite благодарение blagodarenie серијата serijata сообраќајот soobrakjajot soobrakajot влегува vleguva месеца meseca извесно izvesno договорено dogovoreno правила pravila здравје zdravje селекција selekcija српски srpski еп ep чекори chekori cekori времиња vreminja влатко vlatko исполни ispolni страв strav уништување unishtuvanje unistuvanje почнале pochnale pocnale јовановски jovanovski висока visoka имате imate правни pravni поголемо pogolemo покажаа pokazhaa pokazaa судбината sudbinata ретко retko извршен izvrshen izvrsen спречување sprechuvanje sprecuvanje ванчо vancho vanco празници praznici економскиот ekonomskiot случила sluchila slucila потврдува potvrduva грижи grizhi grizi дадоа dadoa досегашниот dosegashniot dosegasniot идивиди idividi стори stori болест bolest економската ekonomskata добиеме dobieme итн itn килограми kilogrami трошоци troshoci trosoci светското svetskoto помине pomine универзитет univerzitet дуелот duelot рано rano понудата ponudata трансфер transfer списокот spisokot физички fizichki fizicki шведска shvedska svedska купување kupuvanje турнир turnir движењето dvizhenjeto dvizenjeto концертот koncertot карпош karposh karpos реката rekata студенти studenti присутни prisutni двапати dvapati западниот zapadniot околината okolinata злосторства zlostorstva судијата sudijata најголеми najgolemi закана zakana официјален oficijalen градската gradskata тероризмот terorizmot вашите vashite vasite навреме navreme вети veti кратко kratko проширување proshiruvanje prosiruvanje движи dvizhi dvizi интеграција integracija сцг scg играчите igrachite igracite песната pesnata услов uslov база baza демократија demokratija поточно potochno potocno кола kola инциденти incidenti нивото nivoto одби odbi подготви podgotvi ла la најдобра najdobra судството sudstvoto музејот muzejot усвои usvoi практика praktika рим rim ѕвезда dzvezda медицински medicinski територијата teritorijata обвинителството obvinitelstvoto понеделникот ponedelnikot аспект aspekt трифун trifun воен voen надева nadeva повреда povreda моќ mokj mok фотографии fotografii германската germanskata посебни posebni силно silno зголемува zgolemuva пријател prijatel менува menuva процеси procesi крајно krajno замина zamina пенов penov викендов vikendov стан stan бидам bidam државјани drzhavjani drzavjani исток istok отсуство otsustvo претставата pretstavata претстава pretstava ад ad некаква nekakva војниците vojnicite можеа mozhea mozea заводот zavodot набавка nabavka ставови stavovi затворени zatvoreni традиција tradicija учениците uchenicite ucenicite настапот nastapot земе zeme настапат nastapat михајловски mihajlovski професорот profesorot пронајдени pronajdeni книги knigi зависност zavisnost типот tipot жената zhenata zenata англиски angliski свое svoe илинка ilinka помали pomali таквите takvite полувреме poluvreme скопското skopskoto започне zapochne zapocne потврдија potvrdija воените voenite врата vrata пелистер pelister наредниот naredniot организаторите organizatorite жртвите zhrtvite zrtvite поранешна poraneshna poranesna брзина brzina олимписки olimpiski тина tina последна posledna авганистан avganistan вашиот vashiot vasiot осомничени osomnicheni osomniceni акциите akciite комуникација komunikacija позиции pozicii вашата vashata vasata просториите prostoriite мартин martin младиот mladiot мајкл majkl гласање glasanje контекст kontekst успехот uspehot британската britanskata ѓорче gjorche gorce лекови lekovi онака onaka фудбалер fudbaler спорот sporot убиен ubien категорија kategorija процент procent успеал uspeal митрева mitreva впечаток vpechatok vpecatok високиот visokiot поле pole дојдоа dojdoa контролата kontrolata манифестација manifestacija потврда potvrda официјална oficijalna критериуми kriteriumi хусеин husein момче momche momce забрана zabrana португалија portugalija близу blizu командант komandant неопходно neophodno блок blok нудат nudat продолжување prodolzhuvanje prodolzuvanje патници patnici улици ulici лични lichni licni учествуваа uchestvuvaa ucestvuvaa приоритет prioritet успеале uspeale централната centralnata ана ana петте pette обидува obiduva остварување ostvaruvanje дејвид dejvid кампањата kampanjata црвено crveno терористите teroristite петковски petkovski четврток chetvrtok cetvrtok настаните nastanite натпреварите natprevarite децении decenii материјали materijali павле pavle повикувајќи povikuvajkji povikuvajki мрежата mrezhata mrezata одговорот odgovorot земјоделство zemjodelstvo следува sleduva знаење znaenje квадратни kvadratni вкупниот vkupniot јавува javuva работиме rabotime грчки grchki grcki чаир chair cair изложбата izlozhbata izlozbata илиевски ilievski кажано kazhano kazano мирно mirno придонес pridones поставена postavena стар star непосредна neposredna располага raspolaga направено napraveno просек prosek музичка muzichka muzicka сметаме smetame општеството opshtestvoto opstestvoto авион avion конкретни konkretni впрочем vprochem vprocem филмови filmovi референдумот referendumot уметници umetnici информираше informirashe informirase степени stepeni сигурен siguren излезат izlezat позитивно pozitivno облека obleka роден roden забелешки zabeleshki zabeleski евентуално eventualno поранешната poraneshnata poranesnata итно itno производството proizvodstvoto случајно sluchajno slucajno театарот teatarot весници vesnici овозможува ovozmozhuva ovozmozuva медицинскиот medicinskiot руски ruski истражување istrazhuvanje istrazuvanje протести protesti надеваме nadevame њу nju двојно dvojno имотот imotot затвори zatvori црно crno едната ednata возачот vozachot vozacot прогласи proglasi благоја blagoja девојка devojka интервенција intervencija области oblasti клубови klubovi успее uspee очите ochite ocite потребен potreben програми programi демократска demokratska размислува razmisluva сериозна seriozna изненадување iznenaduvanje манифестацијата manifestacijata сегашните segashnite segasnite вика vika режисерот rezhiserot reziserot локации lokacii среда sreda гласа glasa покана pokana добивање dobivanje едниот edniot презема prezema имињата iminjata низа niza изборна izborna грчките grchkite grckite исти isti клиниката klinikata втори vtori обвинението obvinenieto врховниот vrhovniot спроведува sproveduva присуствуваа prisustvuvaa истражен istrazhen istrazen годишнината godishninata godisninata одржувањето odrzhuvanjeto odrzuvanjeto кафе kafe берлин berlin делото deloto неделава nedelava почитуваат pochituvaat pocituvaat деск desk правиме pravime тип tip триумф triumf данска danska индустрија industrija конечниот konechniot konecniot наслов naslov сопственици sopstvenici таквата takvata земјиште zemjishte zemjiste француски francuski целото celoto референдум referendum изведе izvede тела tela млад mlad длабоко dlaboko објавен objaven обвинувањата obvinuvanjata сигурност sigurnost победник pobednik стандардите standardite надлежност nadlezhnost nadleznost обиди obidi стигна stigna мост most писмото pismoto слободни slobodni водеше vodeshe vodese повик povik чувствува chuvstvuva cuvstvuva производ proizvod пораст porast сведоци svedoci потпиша potpisha potpisa болести bolesti никако nikako автори avtori додели dodeli прими primi хрватскиот hrvatskiot побарале pobarale потрага potraga ракомет rakomet побараа pobaraa забележа zabelezha zabeleza селектор selektor настапува nastapuva садам sadam себеси sebesi централниот centralniot отвора otvora пратеничката pratenichkata pratenickata отфрли otfrli претставникот pretstavnikot азија azija кисела kisela системи sistemi подготвуваат podgotvuvaat успеаја uspeaja работењето rabotenjeto поединци poedinci предлози predlozi институт institut полека poleka дипломатија diplomatija историски istoriski брег breg активност aktivnost режим rezhim rezim потпретседателот potpretsedatelot приватизација privatizacija работел rabotel структура struktura владиниот vladiniot клучни kluchni klucni повреден povreden економските ekonomskite конфликт konflikt добила dobila одговорните odgovornite завршена zavrshena zavrsena прогласен proglasen генерација generacija гевгелија gevgelija електрична elektrichna elektricna штрајк shtrajk strajk јасна jasna табелата tabelata дарко darko домаќините domakjinite domakinite состојби sostojbi живееме zhiveeme ziveeme крие krie пакет paket престој prestoj селата selata човекови chovekovi covekovi експлозијата eksplozijata поранешни poraneshni poranesni фактор faktor кабинет kabinet топ top основен osnoven славеше slaveshe slavese домашната domashnata domasnata позитивен pozitiven болницата bolnicata белгија belgija организираат organiziraat полицаец policaec работен raboten реал real затворот zatvorot предаде predade рекорд rekord билјана biljana успешна uspeshna uspesna прилог prilog трага traga промовира promovira истражувања istrazhuvanja istrazuvanja овојпат ovojpat претходната prethodnata добивме dobivme парламентарни parlamentarni сметките smetkite инвеститори investitori малите malite значително znachitelno znacitelno рокот rokot земат zemat станат stanat ученици uchenici ucenici висина visina продолжуваат prodolzhuvaat prodolzuvaat теми temi директори direktori бројка brojka радмила radmila зафати zafati региони regioni постојните postojnite вредноста vrednosta табела tabela патишта patishta patista седиште sedishte sediste спроведувањето sproveduvanjeto прием priem зона zona бошковски boshkovski boskovski направиле napravile презеде prezede брза brza организиран organiziran вистинската vistinskata донесувањето donesuvanjeto тито tito учеството uchestvoto ucestvoto достави dostavi никаде nikade турнирот turnirot капитал kapital љубовта ljubovta финале finale тогашниот togashniot togasniot ситуации situacii постоење postoenje реакции reakcii извршиле izvrshile izvrsile какво kakvo чувство chuvstvo cuvstvo коментираат komentiraat маја maja погоди pogodi продаде prodade канада kanada влегоа vlegoa пресрет presret фабриката fabrikata православна pravoslavna обидуваат obiduvaat кавадарци kavadarci сегашната segashnata segasnata уефа uefa побараат pobaraat високите visokite домаќинот domakjinot domakinot допрва doprva жалат zhalat zalat човековите chovekovite covekovite барселона barselona ослободување osloboduvanje замена zamena голот golot границите granicite тимови timovi важни vazhni vazni лекар lekar стартува startuva спречат sprechat sprecat индија indija мораше morashe morase поставен postaven слики sliki зборуваат zboruvaat падна padna соработници sorabotnici одделни oddelni размена razmena словачка slovachka slovacka кажува kazhuva kazuva играа igraa социјални socijalni видео video турскиот turskiot сопствената sopstvenata речено recheno receno васил vasil ќерка kjerka kerka академија akademija одреден odreden баба baba поставува postavuva одиме odime шансите shansite sansite вчерашното vcherashnoto vcerasnoto веруваат veruvaat кошарка kosharka kosarka придонесе pridonese пазари pazari прашањата prashanjata prasanjata собраниската sobraniskata предлага predlaga екипите ekipite филип filip идните idnite призна prizna борат borat љубчо ljubcho ljubco лдп ldp кажат kazhat kazat кадар kadar адвокатот advokatot загинати zaginati антонио antonio министерствата ministerstvata независно nezavisno законските zakonskite измените izmenite напротив naprotiv капацитети kapaciteti наредба naredba спогодба spogodba прифатат prifatat подготовка podgotovka првичните prvichnite prvicnite охридски ohridski истанбул istanbul конгрес kongres гледаме gledame максимално maksimalno срби srbi видови vidovi централна centralna александра aleksandra ваквото vakvoto најдоа najdoa вниманието vnimanieto миле mile оган ogan слична slichna slicna бугарскиот bugarskiot срцето srceto тајна tajna цело celo кандидатите kandidatite огромен ogromen признава priznava мажите mazhite mazite вистина vistina владини vladini едни edni стабилизација stabilizacija тендерот tenderot одредена odredena фер fer сериозен seriozen изборниот izborniot актуелната aktuelnata полни polni стока stoka влегле vlegle натпреварување natprevaruvanje реагира reagira објектите objektite кругови krugovi сретне sretne нам nam простори prostori објавувањето objavuvanjeto државите drzhavite drzavite ирачки irachki iracki претходниот prethodniot рм rm море more увоз uvoz операцијата operacijata напред napred дотогаш dotogash dotogas незадоволни nezadovolni проценува procenuva сакаа sakaa кому komu редови redovi самитот samitot амбасадорот ambasadorot сеуште seushte seuste србите srbite училиштето uchilishteto ucilisteto бидете bidete владее vladee парламентарните parlamentarnite мандатот mandatot културен kulturen повикува povikuva техничка tehnichka tehnicka обвинувања obvinuvanja потребните potrebnite сообраќајна soobrakjajna soobrakajna материјална materijalna дијалог dijalog одговорен odgovoren должност dolzhnost dolznost пресуда presuda илинден ilinden операции operacii возилата vozilata војската vojskata мислат mislat празник praznik згради zgradi елена elena независност nezavisnost основното osnovnoto главни glavni официјалните oficijalnite седиштето sedishteto sedisteto дозволува dozvoluva брани brani загинале zaginale јане jane боја boja алијансата alijansata италијански italijanski задолжително zadolzhitelno zadolzitelno гледам gledam владината vladinata српските srpskite крв krv гостувањето gostuvanjeto владејачката vladejachkata vladejackata сета seta уметнички umetnichki umetnicki функции funkcii џафери dzhaferi dzaferi почит pochit pocit дошло doshlo doslo огромни ogromni слободна slobodna купат kupat одржуваат odrzhuvaat odrzuvaat разликата razlikata влегуваат vleguvaat документите dokumentite источна istochna istocna некаков nekakov казната kaznata најважно najvazhno najvazno имав imav унмик unmik подрачје podrachje podracje бугарската bugarskata заминување zaminuvanje ѕвезди dzvezdi виновен vinoven правниот pravniot приватна privatna останале ostanale стара stara вакво vakvo дејствување dejstvuvanje политичарите politicharite politicarite тоше toshe tose свесни svesni губи gubi финансирање finansiranje дошол doshol dosol работното rabotnoto бразил brazil буквално bukvalno моја moja заработи zaraboti напорите naporite нафта nafta скопско skopsko очекувам ochekuvam ocekuvam друштвото drushtvoto drustvoto создадат sozdadat вкупната vkupnata ди di прекин prekin десетици desetici претпријатието pretprijatieto список spisok здравјето zdravjeto моментно momentno воениот voeniot простории prostorii процедурата procedurata граѓанин gragjanin graganin промет promet формирањето formiranjeto браќа brakja braka роднини rodnini специјални specijalni манчестер manchester mancester владина vladina стефан stefan поминат pominat полуфиналето polufinaleto односот odnosot следуваат sleduvaat народната narodnata островот ostrovot ирачката irachkata irackata изјавите izjavite мислењето mislenjeto пекинг peking членството chlenstvoto clenstvoto решаваат reshavaat resavaat наука nauka африка afrika количество kolichestvo kolicestvo временски vremenski кипар kipar семејствата semejstvata гласаат glasaat важен vazhen vazen помал pomal исклучиво iskluchivo isklucivo објавена objavena одреди odredi третман tretman четвртиот chetvrtiot cetvrtiot решавањето reshavanjeto resavanjeto полициските policiskite моментално momentalno непознат nepoznat потпретседател potpretsedatel студентите studentite раскажува raskazhuva raskazuva љубомир ljubomir пациентите pacientite марки marki превоз prevoz загина zagina фудбалерите fudbalerite виена viena канцеларија kancelarija мораме morame позицијата pozicijata одбрани odbrani обезбедувањето obezbeduvanjeto ивановски ivanovski откриени otkrieni судската sudskata борче borche borce наречен narechen narecen вторникот vtornikot директорите direktorite локација lokacija точки tochki tocki организираниот organiziraniot соочи soochi sooci плоштад ploshtad plostad извршени izvrsheni izvrseni ст st британски britanski најавено najaveno идеи idei намалува namaluva јордан jordan контакти kontakti одличен odlichen odlicen нејзина nejzina движат dvizhat dvizat огромна ogromna грешки greshki greski наше nashe nase банката bankata надворешна nadvoreshna nadvoresna срце srce четвртокот chetvrtokot cetvrtokot раководител rakovoditel искуства iskustva децентрализација decentralizacija донесат donesat формула formula кореја koreja приказни prikazni секаде sekade обнова obnova потпише potpishe potpise синот sinot илјада iljada западна zapadna страници stranici осомничен osomnichen osomnicen располагање raspolaganje тирана tirana мпц mpc случуваат sluchuvaat slucuvaat внатре vnatre мери meri воведување voveduvanje заклучок zakluchok zaklucok намалат namalat почитување pochituvanje pocituvanje силни silni јордановски jordanovski поддржуваат poddrzhuvaat poddrzuvaat сигурни sigurni намерата namerata обука obuka траеше traeshe traese противникот protivnikot правилата pravilata тежок tezhok tezok гостин gostin преостанатите preostanatite авиони avioni наследство nasledstvo от ot данок danok криминалот kriminalot потпишан potpishan potpisan објаснување objasnuvanje примени primeni федерацијата federacijata солун solun комплетно kompletno почесто pochesto pocesto јакимовски jakimovski веста vesta музеј muzej фактори faktori пласира plasira европско evropsko малиот maliot реформа reforma хумор humor одделение oddelenie кадри kadri медицинска medicinska нагласува naglasuva приватните privatnite средата sredata пораката porakata учествувале uchestvuvale ucestvuvale загубија zagubija занимава zanimava опозиција opozicija конфликтот konfliktot поведе povede расте raste шпекулации shpekulacii spekulacii бизнисмени biznismeni исклучок iskluchok isklucok лична lichna licna целост celost ефект efekt маж mazh maz потпишаа potpishaa potpisaa реално realno ирачкиот irachkiot irackiot спаси spasi лос los значајни znachajni znacajni националните nacionalnite реагираат reagiraat собирање sobiranje пдп pdp почнала pochnala pocnala израз izraz идентитет identitet оттогаш ottogash ottogas можностите mozhnostite moznostite обраќање obrakjanje obrakanje бори bori скопска skopska станаа stanaa голманот golmanot инспекција inspekcija каеда kaeda задржи zadrzhi zadrzi нба nba разгледа razgleda службеници sluzhbenici sluzbenici фаворит favorit завршија zavrshija zavrsija утврдување utvrduvanje можен mozhen mozen стабилноста stabilnosta бизнисот biznisot организирана organizirana андреј andrej правдата pravdata баш bash bas желбата zhelbata zelbata појасни pojasni соодветни soodvetni никого nikogo корисници korisnici страница stranica отпор otpor димов dimov менаџер menadzher menadzer помага pomaga обвинение obvinenie традиционално tradicionalno тајни tajni клиничкиот klinichkiot klinickiot локално lokalno потврдуваат potvrduvaat екс eks управување upravuvanje воздух vozduh медицина medicina стигне stigne паралелно paralelno ревизија revizija тероризам terorizam намери nameri американска amerikanska демократијата demokratijata надеваат nadevaat стојанов stojanov гласовите glasovite граничниот granichniot granicniot дошле doshle dosle демантира demantira камен kamen налог nalog надмине nadmine техника tehnika возач vozach vozac претседателските pretsedatelskite територијална teritorijalna пошта poshta posta езеро ezero присуствуваат prisustvuvaat секс seks северниот severniot собир sobir здравството zdravstvoto безбедносните bezbednosnite ван van стејт stejt предизвикува predizvikuva одборот odborot изложени izlozheni izlozeni филмски filmski наутро nautro некако nekako вклучи vkluchi vkluci жан zhan zan обвинуваат obvinuvaat тетовскиот tetovskiot бараше barashe barase правна pravna фудбалската fudbalskata анализи analizi објавено objaveno пресудата presudata голови golovi соседите sosedite градат gradat последиците posledicite албумот albumot истражувањето istrazhuvanjeto istrazuvanjeto редот redot финансиските finansiskite културни kulturni чистење chistenje cistenje автобус avtobus дозволено dozvoleno постигнаа postignaa карта karta фершпед fershped fersped марко marko заедничката zaednichkata zaednickata дале dale народен naroden пресметка presmetka патување patuvanje работеле rabotele употребата upotrebata финансиската finansiskata смена smena таткото tatkoto парчиња parchinja parcinja нејзино nejzino темата temata позитивна pozitivna сиромаштијата siromashtijata siromastijata интересите interesite клима klima директорката direktorkata собираат sobiraat топката topkata заминат zaminat организирање organiziranje безбедносна bezbednosna светло svetlo објавија objavija напаѓач napagjach napagac апсолутно apsolutno мечеви mechevi mecevi виктор viktor жртва zhrtva zrtva пречка prechka precka странци stranci кале kale издавање izdavanje повлекување povlekuvanje лоша losha losa гаранција garancija дејствува dejstvuva реалноста realnosta излегува izleguva супер super телефони telefoni аргументи argumenti цврсто cvrsto потпишувањето potpishuvanjeto potpisuvanjeto обезбедува obezbeduva познатата poznatata уметноста umetnosta вработен vraboten потсетува potsetuva резерви rezervi дадени dadeni намерно namerno училиштата uchilishtata ucilistata почнуваат pochnuvaat pocnuvaat прослава proslava работеше raboteshe rabotese откривање otkrivanje реагираше reagirashe reagirase траат traat трето treto правило pravilo старт start судење sudenje републичкиот republichkiot republickiot доаѓањето doagjanjeto doaganjeto промоцијата promocijata реализацијата realizacijata градежни gradezhni gradezni извештаи izveshtai izvestai критериумите kriteriumite стадионот stadionot безбедносната bezbednosnata вистинскиот vistinskiot обвинува obvinuva технологија tehnologija живо zhivo zivo привремено privremeno блиску blisku неколкумина nekolkumina немал nemal судските sudskite најновите najnovite откри otkri месечно mesechno mesecno планираат planiraat бомби bombi актери akteri света sveta адвокат advokat ангажман angazhman angazman мини mini држат drzhat drzat околните okolnite имајќи imajkji imajki администрацијата administracijata гарантира garantira истражниот istrazhniot istrazniot избрани izbrani неопходни neophodni пораки poraki сопруг soprug конкретно konkretno довербата doverbata мало malo насекаде nasekade долга dolga однапред odnapred притисокот pritisokot службената sluzhbenata sluzbenata сомневање somnevanje тренинг trening битолскиот bitolskiot претвори pretvori чувствуваат chuvstvuvaat cuvstvuvaat мнозинството mnozinstvoto духот duhot клучните kluchnite klucnite приватизацијата privatizacijata обидел obidel воено voeno навивачи navivachi navivaci милошевиќ miloshevikj milosevik хотел hotel етничките etnichkite etnickite здружение zdruzhenie zdruzenie ранети raneti соодветна soodvetna младост mladost открива otkriva агенции agencii јужниот juzhniot juzniot субјекти subjekti кочани kochani kocani одговорни odgovorni партиските partiskite значаен znachaen znacaen заминувањето zaminuvanjeto потенцијал potencijal најновиот najnoviot фудбалот fudbalot победникот pobednikot петмина petmina порази porazi веб veb судир sudir медал medal спор spor члена chlena clena криминалци kriminalci претстојните pretstojnite белата belata пренесе prenese пристигна pristigna воислав voislav национални nacionalni немале nemale пациенти pacienti регулатива regulativa обвинетите obvinetite цивили civili сопствените sopstvenite евро evro куршуми kurshumi kursumi стручниот struchniot strucniot оценка ocenka долги dolgi граѓанска gragjanska graganska бугарски bugarski француската francuskata поставување postavuvanje реков rekov кредит kredit аеродромот aerodromot поинаку poinaku воедно voedno делумно delumno затворска zatvorska косовските kosovskite мораат moraat собрани sobrani животни zhivotni zivotni незаконски nezakonski загинатите zaginatite земаат zemaat ирачките irachkite irackite патуваат patuvaat национално nacionalno одговараат odgovaraat патниците patnicite вообичаено voobichaeno voobicaeno составен sostaven требаат trebaat устав ustav апсење apsenje службата sluzhbata sluzbata глигоров gligorov обвинетиот obvinetiot англискиот angliskiot освојување osvojuvanje четворицата chetvoricata cetvoricata западен zapaden сакате sakate самит samit одложи odlozhi odlozi поделени podeleni релативно relativno решија reshija resija покажат pokazhat pokazat сон son таквиот takviot балкански balkanski јп jp телекомуникации telekomunikacii месо meso зголемена zgolemena помала pomala трговијата trgovijata нивен niven притисоци pritisoci акт akt заедничко zaednichko zaednicko исполнат ispolnat предизвик predizvik британските britanskite болни bolni комора komora ослободи oslobodi јазикот jazikot независна nezavisna претседателски pretsedatelski лилјана liljana тренд trend принудени prinudeni сметката smetkata владеење vladeenje тетовско tetovsko укажува ukazhuva ukazuva полн poln спогодбата spogodbata уставните ustavnite човечки chovechki covecki конкурс konkurs комплекс kompleks завршување zavrshuvanje zavrsuvanje изборната izbornata извршена izvrshena izvrsena сама sama црните crnite третина tretina тест test членот chlenot clenot враќаат vrakjaat vrakaat песните pesnite специјално specijalno џејмс dzhejms dzejms изработка izrabotka услугите uslugite патува patuva вреден vreden арсенал arsenal вклучат vkluchat vklucat напаѓачот napagjachot napagacot концерти koncerti факултетот fakultetot чудно chudno cudno градежните gradezhnite gradeznite исплати isplati крстевски krstevski потенцираше potencirashe potencirase сликата slikata парче parche parce почина pochina pocina извршила izvrshila izvrsila единство edinstvo поднесена podnesena средно sredno применува primenuva ангажирани angazhirani angazirani отиде otide замени zameni затворен zatvoren законска zakonska предводена predvodena некакви nekakvi вера vera вози vozi отворат otvorat потсети potseti бараа baraa станици stanici колегите kolegite стапи stapi жали zhali zali интернационалец internacionalec неколкуте nekolkute досегашната dosegashnata dosegasnata навечер navecher navecer случувања sluchuvanja slucuvanja сараево saraevo чуваат chuvaat cuvaat пријателски prijatelski мајката majkata покраината pokrainata клиника klinika создаваат sozdavaat извршниот izvrshniot izvrsniot одам odam автоматски avtomatski денар denar денешното deneshnoto denesnoto траење traenje донесен donesen интервјуто intervjuto продолжение prodolzhenie prodolzenie видел videl кажал kazhal kazal недостиг nedostig пад pad сочинуваат sochinuvaat socinuvaat лоши loshi losi капитенот kapitenot посочува posochuva posocuva важна vazhna vazna популарниот popularniot лекари lekari женска zhenska zenska анџелес andzheles andzeles штрајкот shtrajkot strajkot инфраструктура infrastruktura државјанин drzhavjanin drzavjanin јувентус juventus клупата klupata плановите planovite норвешка norveshka norveska признание priznanie стручни struchni strucni хаос haos девојки devojki преговара pregovara општинските opshtinskite opstinskite руските ruskite неколкупати nekolkupati одобри odobri здравствената zdravstvenata домашна domashna domasna малата malata болеста bolesta приватниот privatniot мнр mnr жител zhitel zitel спортска sportska излегоа izlegoa исплата isplata рак rak забрани zabrani успеавме uspeavme законодавство zakonodavstvo режисер rezhiser reziser хрватската hrvatskata нешта neshta nesta цигари cigari здравствени zdravstveni невработеноста nevrabotenosta поднесени podneseni собере sobere фунти funti формирана formirana чува chuva cuva основни osnovni хартија hartija благој blagoj италијанската italijanskata прволигаш prvoligash prvoligas разлики razliki судбина sudbina термин termin кандидатот kandidatot извршат izvrshat izvrsat соба soba дебар debar македонец makedonec појавија pojavija позитивни pozitivni отсуството otsustvoto кажуваат kazhuvaat kazuvaat научниците nauchnicite naucnicite чинат chinat cinat младата mladata трошат troshat trosat среќен srekjen sreken зголемен zgolemen варијанта varijanta издаде izdade радост radost плаќање plakjanje plakanje крст krst постепено postepeno четвртина chetvrtina cetvrtina паѓа pagja paga планирање planiranje дик dik случија sluchija slucija српска srpska инсистира insistira брод brod тајмс tajms појавува pojavuva атмосферата atmosferata веруваме veruvame студио studio наврати navrati напуштат napushtat napustat иран iran дворот dvorot завршил zavrshil zavrsil починал pochinal pocinal триесет trieset работно rabotno машка mashka maska комбинација kombinacija децентрализацијата decentralizacijata одржаа odrzhaa odrzaa средбите sredbite авионот avionot димитров dimitrov објавува objavuva потешко poteshko potesko присуството prisustvoto заболувања zaboluvanja големото golemoto господ gospod соопштено soopshteno soopsteno обидот obidot продолжението prodolzhenieto prodolzenieto лш lsh ls согласи soglasi ризик rizik бегство begstvo многубројните mnogubrojnite златко zlatko датум datum знаете znaete сантиметри santimetri ставен staven стапка stapka инспекторите inspektorite редовна redovna затвореници zatvorenici друштва drushtva drustva крило krilo станот stanot потпишување potpishuvanje potpisuvanje продолжиме prodolzhime prodolzime заканува zakanuva обезбедени obezbedeni предупредуваат predupreduvaat договорите dogovorite деловен deloven функционираат funkcioniraat никакво nikakvo принцип princip мој moj специјалниот specijalniot верски verski разговорот razgovorot турската turskata чиста chista cista дипломати diplomati познатите poznatite владините vladinite независноста nezavisnosta сити siti западните zapadnite документот dokumentot турски turski влегување vleguvanje слободата slobodata деби debi дели deli специјален specijalen близок blizok морал moral откаже otkazhe otkaze посветен posveten тодор todor конгресот kongresot припадна pripadna соодветно soodvetno соработува sorabotuva драма drama заштити zashtiti zastiti реализираат realiziraat создавањето sozdavanjeto богатство bogatstvo студент student вторник vtornik претежно pretezhno pretezno постигнување postignuvanje градовите gradovite населби naselbi судовите sudovite започнува zapochnuva zapocnuva животната zhivotnata zivotnata инспектори inspektori избегне izbegne студии studii такси taksi терористичките teroristichkite teroristickite јасен jasen комбинат kombinat утврдат utvrdat контролира kontrolira противници protivnici шампионат shampionat sampionat хит hit одржана odrzhana odrzana незадоволство nezadovolstvo одделението oddelenieto става stava запад zapad подготвеност podgotvenost нашле nashle nasle посетители posetiteli ресторан restoran сличен slichen slicen четврти chetvrti cetvrti андоновски andonovski спроти sproti туристи turisti водите vodite играме igrame соседните sosednite формално formalno цркви crkvi мислења mislenja државно drzhavno drzavno зема zema гостува gostuva едвај edvaj око oko штом shtom stom појават pojavat дирекцијата direkcijata покажале pokazhale pokazale прославата proslavata долгот dolgot драги dragi успешен uspeshen uspesen вратите vratite извршување izvrshuvanje izvrsuvanje поддржи poddrzhi poddrzi ослободени oslobodeni парична parichna paricna дух duh задачи zadachi zadaci организаторот organizatorot прецизно precizno дневниот dnevniot концепт koncept министерства ministerstva изведба izvedba пензија penzija постоењето postoenjeto фабрика fabrika димовски dimovski изданија izdanija скока skoka реваншот revanshot revansot доделува dodeluva слога sloga критики kritiki помошник pomoshnik pomosnik свест svest форум forum освоија osvoija говор govor преглед pregled репрезентативци reprezentativci прекинат prekinat оливер oliver ревија revija жалба zhalba zalba милиона miliona собраниска sobraniska идентитетот identitetot остварат ostvarat префрлени prefrleni сакав sakav новинар novinar количества kolichestva kolicestva началникот nachalnikot nacalnikot битка bitka злато zlato личен lichen licen осомничениот osomnicheniot osomniceniot шпекулациите shpekulaciite spekulaciite лошите loshite losite блискиот bliskiot ел el науката naukata грб grb припаѓа pripagja pripaga грижа grizha griza изглед izgled трговскиот trgovskiot шоу shou sou должина dolzhina dolzina долгови dolgovi посветена posvetena презентација prezentacija маркетинг marketing оценуваат ocenuvaat суми sumi местата mestata морам moram универзалната univerzalnata доволни dovolni земјиштето zemjishteto zemjisteto концесија koncesija собраа sobraa правната pravnata шампионот shampionot sampionot маврово mavrovo детето deteto начини nachini nacini посетителите posetitelite сезони sezoni докаже dokazhe dokaze криминални kriminalni полна polna прописи propisi двојка dvojka соочува soochuva soocuva говорат govorat напаѓачите napagjachite napagacite обрати obrati амбиент ambient преземени prezemeni блер bler вистинските vistinskite вратата vratata запре zapre процени proceni работните rabotnite сопствениот sopstveniot доктор doktor истакнуваат istaknuvaat набргу nabrgu пејачка pejachka pejacka влади vladi завчеравечер zavcheravecher zavceravecer момчиња momchinja momcinja донесени doneseni беласица belasica косовскиот kosovskiot прослави proslavi автобуси avtobusi информираа informiraa итна itna нозе noze бодови bodovi булеварот bulevarot мобилен mobilen принципи principi триумфот triumfot бе be осудени osudeni повредите povredite случаите sluchaite slucaite делата delata расправата raspravata саем saem влегол vlegol искористат iskoristat наведуваат naveduvaat навивачите navivachite navivacite вистинско vistinsko извоз izvoz шпанскиот shpanskiot spanskiot делат delat киро kiro манифестации manifestacii златен zlaten организатор organizator ракометна rakometna дополнителна dopolnitelna потписи potpisi стопанството stopanstvoto намалувањето namaluvanjeto поздрави pozdravi генерации generacii лик lik литература literatura менаџерот menadzherot menadzerot останати ostanati претседателите pretsedatelite жив zhiv ziv патем patem добиени dobieni нацрт nacrt етничка etnichka etnicka наградите nagradite изведена izvedena закажан zakazhan zakazan иванов ivanov корисниците korisnicite орган organ интер inter многуте mnogute опција opcija кражба krazhba krazba ко ko вечери vecheri veceri генералот generalot едноставна ednostavna органите organite финска finska адреса adresa прошири proshiri prosiri хавиер havier израелскиот izraelskiot удрил udril турнеја turneja донесоа donesoa ете ete затворање zatvoranje јунајтед junajted мои moi марковски markovski наназад nanazad овластувања ovlastuvanja смеат smeat бунтовници buntovnici внатрешноста vnatreshnosta vnatresnosta неизвесно neizvesno црвена crvena брегот bregot остатокот ostatokot претстојниот pretstojniot активно aktivno нему nemu вршење vrshenje vrsenje решиле reshile resile наречена narechena narecena обиделе obidele крвта krvta интересира interesira сретна sretna дадена dadena зел zel изјасни izjasni набрзо nabrzo интересот interesot правен praven убеден ubeden интересен interesen алкохол alkohol андов andov работам rabotam висината visinata гас gas ин in кусо kuso подели podeli битно bitno градба gradba сретнат sretnat носител nositel верници vernici трибуналот tribunalot официјалната oficijalnata фатени fateni придружба pridruzhba pridruzba произлегува proizleguva солидарност solidarnost виделе videle намена namena дожд dozhd dozd факти fakti банките bankite германските germanskite патеката patekata уставното ustavnoto општа opshta opsta дејства dejstva петти petti очекувањата ochekuvanjata ocekuvanjata нож nozh noz финансира finansira целина celina мера mera ммф mmf апсењето apsenjeto балканските balkanskite димитровски dimitrovski коштуница koshtunica kostunica народниот narodniot подразбира podrazbira прашува prashuva prasuva солана solana изборните izbornite откажа otkazha otkaza стабилна stabilna уапси uapsi новогодишните novogodishnite novogodisnite купуваат kupuvaat искрено iskreno половината polovinata составена sostavena трајанов trajanov кредити krediti директен direkten женски zhenski zenski нејзин nejzin студиото studioto можна mozhna mozna штети shteti steti бод bod убава ubava присутен prisuten домашното domashnoto domasnoto јаневски janevski соња sonja кат kat иво ivo испитување ispituvanje нарекува narekuva насилството nasilstvoto суди sudi директни direktni погрешно pogreshno pogresno работната rabotnata пее pee предупредување predupreduvanje природа priroda тата tata палас palas актуелен aktuelen заштитата zashtitata zastitata земјоделците zemjodelcite пост post клубовите klubovite селекцијата selekcijata снимањето snimanjeto опасноста opasnosta повисока povisoka амбиции ambicii рунда runda билети bileti амбасадата ambasadata минато minato тврдењата tvrdenjata гаранции garancii катерина katerina основна osnovna борци borci муслимани muslimani најава najava претрес pretres изгуби izgubi израелската izraelskata припадност pripadnost картони kartoni квалитетни kvalitetni стануваат stanuvaat услуга usluga верска verska гигант gigant најпрво najprvo фотографија fotografija експерт ekspert одлучува odluchuva odlucuva професори profesori културна kulturna направила napravila уставниот ustavniot браќата brakjata brakata постават postavat пренос prenos пријавиле prijavile синдикат sindikat фати fati бројки brojki нејзини nejzini раката rakata соседи sosedi потпишат potpishat potpisat изграден izgraden праша prasha prasa советници sovetnici бизнисмен biznismen ранг rang бесплатно besplatno југ jug триесетина triesetina тргне trgne вратени vrateni добитник dobitnik методи metodi присуствува prisustvuva антикорупциската antikorupciskata стандард standard црвен crven бирото biroto грбот grbot линии linii надлежни nadlezhni nadlezni ниеден nieden примероци primeroci вишок vishok visok ричард richard ricard доживеа dozhivea dozivea телата telata свр svr извести izvesti надомест nadomest сумата sumata комитетот komitetot мечевите mechevite mecevite станови stanovi бомбашки bombashki bombaski болните bolnite установи ustanovi закажана zakazhana zakazana предноста prednosta фондацијата fondacijata помошта pomoshta pomosta заминува zaminuva кругот krugot празни prazni занимаваат zanimavaat павловски pavlovski ален alen прав prav формираат formiraat шаќири shakjiri sakiri деловни delovni вилијамс vilijams осуди osudi лек lek актер akter промените promenite фудбалскиот fudbalskiot интензивно intenzivno планирано planirano промената promenata охридско ohridsko сомнителни somnitelni излез izlez свечено svecheno sveceno медицинските medicinskite компаниите kompaniite пожар pozhar pozar проверка proverka барајќи barajkji barajki групите grupite заинтересиран zainteresiran убедливо ubedlivo димензија dimenzija донел donel пријателите prijatelite големина golemina куќите kukjite kukite михаел mihael изборен izboren лошата loshata losata вклучување vkluchuvanje vklucuvanje заслужува zasluzhuva zasluzuva локалниот lokalniot остро ostro случувањата sluchuvanjata slucuvanjata гориво gorivo подарок podarok научници nauchnici naucnici предавање predavanje договорат dogovorat дресот dresot лажни lazhni lazni барале barale драстично drastichno drasticno милијарда milijarda тима tima дрогата drogata тежина tezhina tezina влегувањето vleguvanjeto заминаа zaminaa српското srpskoto акти akti падот padot проф prof опфатени opfateni раните ranite одделот oddelot телевизијата televizijata љубљана ljubljana функционер funkcioner асистенции asistencii писма pisma сомнение somnenie игрите igrite улоги ulogi телеком telekom технолошки tehnoloshki tehnoloski мнт mnt прекине prekine приватен privaten гази gazi бајрам bajram предвидена predvidena содржината sodrzhinata sodrzinata ѓорчев gjorchev gorcev бран bran испратени isprateni југословенски jugoslovenski рамка ramka ффм ffm градоначалници gradonachalnici gradonacalnici силекс sileks старо staro делегацијата delegacijata знаме zname квалификации kvalifikacii доброволно dobrovolno тебе tebe поголемите pogolemite открие otkrie сергеј sergej кандидатурата kandidaturata електростопанство elektrostopanstvo огромно ogromno делчев delchev delcev летово letovo општински opshtinski opstinski појавата pojavata пренесен prenesen специјална specijalna инвестиција investicija надзор nadzor војник vojnik постари postari постигнати postignati путин putin уништи unishti unisti кфор kfor насочени nasocheni nasoceni официјалниот oficijalniot премиерата premierata согласуваат soglasuvaat бројката brojkata регионалната regionalnata линијата linijata раководи rakovodi содржина sodrzhina sodrzina шверц shverc sverc ангажира angazhira angazira предупредува predupreduva врзани vrzani пасош pasosh pasos пресврт presvrt знаци znaci спроведуваат sproveduvaat стопанска stopanska дадеме dademe измена izmena марк mark преземаат prezemaat сали sali митко mitko михаил mihail настапија nastapija неопходна neophodna здравствено zdravstveno зборот zborot пречки prechki precki ристовски ristovski жива zhiva ziva одлични odlichni odlicni сашко sashko sasko источниот istochniot istocniot мин min приклучи prikluchi prikluci сосед sosed собира sobira статистика statistika трети treti лежи lezhi lezi пакистан pakistan разгледува razgleduva судири sudiri ним nim дозволат dozvolat живи zhivi zivi градење gradenje даниела daniela службен sluzhben sluzben отсекогаш otsekogash otsekogas км km бои boi зголемувањето zgolemuvanjeto сопствени sopstveni спот spot остварува ostvaruva ставовите stavovite уметник umetnik чекаме chekame cekame дилеми dilemi констатира konstatira сестра sestra уништени unishteni unisteni емил emil насилно nasilno предизвици predizvici произведува proizveduva дерби derbi менуваат menuvaat проески proeski вкупна vkupna минимум minimum доволен dovolen странците strancite служи sluzhi sluzi декларација deklaracija албанска albanska повредените povredenite голман golman сцени sceni чувствувам chuvstvuvam cuvstvuvam подолг podolg способности sposobnosti египет egipet пуштен pushten pusten строго strogo водач vodach vodac распоредени rasporedeni чудо chudo cudo донација donacija падне padne цементарница cementarnica гласачите glasachite glasacite сигнал signal украдени ukradeni видам vidam потрошувачите potroshuvachite potrosuvacite прилика prilika пролет prolet разговараат razgovaraat турците turcite крива kriva потрошени potrosheni potroseni престојува prestojuva ликот likot предводи predvodi јазици jazici одвиваат odvivaat анонимен anonimen климент kliment очекуваше ochekuvashe ocekuvase петровски petrovski сузана suzana паланка palanka убие ubie повредата povredata преземање prezemanje примерот primerot роман roman пензиско penzisko поставуваат postavuvaat патеки pateki традицијата tradicijata укажуваат ukazhuvaat ukazuvaat нарекуваат narekuvaat грците grcite моделот modelot стрелци strelci куршум kurshum kursum товар tovar петтата pettata деценија decenija метар metar околности okolnosti уредување ureduvanje додаваат dodavaat препорачува preporachuva preporacuva тешкотии teshkotii teskotii исполнува ispolnuva остава ostava стратегијата strategijata најновата najnovata учат uchat ucat тиквеш tikvesh tikves царината carinata проширувањето proshiruvanjeto prosiruvanjeto практиката praktikata ниски niski капиталот kapitalot разрешување razreshuvanje razresuvanje остров ostrov универзална univerzalna белите belite допатува dopatuva прексиноќа preksinokja preksinoka гордана gordana изградена izgradena немаа nemaa изработи izraboti форми formi избира izbira мо mo огнот ognot важност vazhnost vaznost вината vinata килограм kilogram атанасовски atanasovski престолнина prestolnina слуша slusha slusa форумот forumot грип grip нација nacija одлуките odlukite рекле rekle унапредување unapreduvanje литри litri нападнат napadnat доделени dodeleni терористичката teroristichkata teroristickata томас tomas видов vidov координатор koordinator профит profit состои sostoi некого nekogo развива razviva манастирот manastirot организираше organizirashe organizirase снимање snimanje електронски elektronski тодоровски todorovski вооружените vooruzhenite vooruzenite изминатиот izminatiot соберат soberat вратил vratil забрза zabrza задоволи zadovoli пресметки presmetki признае priznae протестите protestite претставување pretstavuvanje припадник pripadnik четвртата chetvrtata cetvrtata резолуцијата rezolucijata генерално generalno титули tituli воспоставување vospostavuvanje одиграа odigraa среде srede газа gaza гласот glasot мирјана mirjana сервис servis брак brak логика logika виновни vinovni возачите vozachite vozacite повисоки povisoki царинската carinskata виолета violeta почнувајќи pochnuvajkji pocnuvajki мостот mostot уби ubi којзнае kojznae стигнат stignat завршен zavrshen zavrsen битката bitkata убиства ubistva упорно uporno обратно obratno скандал skandal сценарио scenario леб leb социјалните socijalnite избере izbere хектари hektari левата levata храм hram лош losh los шпекулира shpekulira spekulira однесе odnese случуваше sluchuvashe slucuvase георгиев georgiev конкуренцијата konkurencijata машки mashki maski најпознатите najpoznatite тетовското tetovskoto меѓусебно megjusebno megusebno миг mig вратија vratija зајакнување zajaknuvanje изборни izborni опфаќа opfakja opfaka чисти chisti cisti избираат izbiraat заборави zaboravi завчерашната zavcherashnata zavcerasnata конкурсот konkursot пејачи pejachi pejaci досегашни dosegashni dosegasni функционирање funkcioniranje нарече nareche narece сторат storat удари udari хрватски hrvatski каролина karolina краток kratok стаж stazh staz викендот vikendot двојки dvojki кривичното krivichnoto krivicnoto настапите nastapite шесте sheste seste арсовски arsovski внимателно vnimatelno саша sasha sasa детската detskata кристијан kristijan претседателството pretsedatelstvoto ривал rival видовме vidovme повредениот povredeniot раст rast каса kasa денис denis ма ma јасни jasni националност nacionalnost ва va извршил izvrshil izvrsil основно osnovno исламската islamskata оризари orizari вашето vasheto vaseto оштетени oshteteni osteteni реонот reonot решил reshil resil расчистување raschistuvanje rascistuvanje сведок svedok основната osnovnata поседуваат poseduvaat бугарските bugarskite температура temperatura фондови fondovi здруженија zdruzhenija zdruzenija неготино negotino стопанство stopanstvo трансферот transferot арбен arben партискиот partiskiot ристески risteski присутна prisutna задолжен zadolzhen бел bel бунтовниците buntovnicite ниедна niedna полза polza адвокатите advokatite ацо aco расправија raspravija известување izvestuvanje јовановска jovanovska израелски izraelski празникот praznikot усвојување usvojuvanje утврдила utvrdila физичка fizichka fizicka поврзан povrzan совети soveti арачиново arachinovo aracinovo бренд brend пишуваат pishuvaat pisuvaat реалност realnost дејство dejstvo парични parichni paricni сандански sandanski анкетата anketata мерките merkite секои sekoi комплетна kompletna спомен spomen пожарот pozharot pozarot природата prirodata роднините rodninite струјата strujata добрите dobrite животи zhivoti zivoti наплата naplata решен reshen resen обидат obidat пејач pejach pejac пласманот plasmanot честа chesta cesta актуелните aktuelnite бегалци begalci богородица bogorodica камион kamion напаѓачи napagjachi napagaci откриен otkrien оттука ottuka сонце sonce страната stranata давање davanje ирска irska четврт chetvrt cetvrt извршено izvrsheno izvrseno категории kategorii влијаат vlijaat реална realna граѓанската gragjanskata graganskata ле le надминување nadminuvanje ветување vetuvanje инспектор inspektor случајов sluchajov slucajov стоки stoki успешни uspeshni uspesni дебата debata режимот rezhimot rezimot приоритети prioriteti споменува spomenuva судови sudovi организирани organizirani георги georgi домовите domovite јан jan ина ina локацијата lokacijata водно vodno остават ostavat ставени staveni бранителот branitelot подрачја podrachja podracja положани polozhani polozani сместен smesten воспостави vospostavi директорка direktorka доставена dostavena изградат izgradat осомничените osomnichenite osomnicenite зголемат zgolemat производители proizvoditeli спас spas творештво tvoreshtvo tvorestvo реконструкцијата rekonstrukcijata вторпат vtorpat дипломат diplomat лои loi пушти pushti pusti опремата opremata посвети posveti трки trki безбедно bezbedno мотив motiv стават stavat заинтересираните zainteresiranite река reka седуммина sedummina службите sluzhbite sluzbite постојан postojan сарај saraj аргентина argentina жак zhak zak наведе navede детски detski исплатени isplateni месецов mesecov ослободен osloboden американци amerikanci загриженост zagrizhenost zagrizenost црни crni водовод vodovod десетте desette настапуваат nastapuvaat предизвикани predizvikani авторите avtorite здравствените zdravstvenite интересни interesni направивме napravivme модели modeli спроведена sprovedena забележува zabelezhuva zabelezuva учествуваше uchestvuvashe ucestvuvase албанското albanskoto возат vozat палестинскиот palestinskiot современа sovremena сторено storeno ефекти efekti некогашниот nekogashniot nekogasniot паника panika заканите zakanite наставата nastavata потези potezi нозете nozete канализација kanalizacija попов popov актерите akterite имплементација implementacija увозот uvozot хуманитарна humanitarna битолската bitolskata дилема dilema плашат plashat plasat пронајде pronajde принципот principot соодветен soodveten укинување ukinuvanje бившиот bivshiot bivsiot комерцијална komercijalna добиено dobieno луис luis ритам ritam помагаат pomagaat потпис potpis бели beli палестински palestinski блокада blokada перспектива perspektiva сопствена sopstvena државјанство drzhavjanstvo drzavjanstvo виза viza лозја lozja наташа natasha natasa ресторанот restoranot извршува izvrshuva izvrsuva поставувањето postavuvanjeto приходите prihodite воведувањето voveduvanjeto десната desnata болници bolnici водење vodenje женската zhenskata zenskata знаеше znaeshe znaese ис is консултации konsultacii циклус ciklus алтернатива alternativa анкета anketa предметот predmetot пријавени prijaveni дуели dueli поинаков poinakov војни vojni комисии komisii утврдени utvrdeni вина vina одново odnovo значајна znachajna znacajna муниција municija подрачјето podrachjeto podracjeto симбол simbol заштитат zashtitat zastitat револт revolt престојот prestojot рејтинг rejting езерото ezeroto зборуваше zboruvashe zboruvase поврзува povrzuva фестивали festivali важат vazhat vazat градите gradite доставени dostaveni богата bogata грчка grchka grcka релација relacija самостојна samostojna одеднаш odednash odednas пренесуваат prenesuvaat вратиме vratime мобилни mobilni поен poen пуштени pushteni pusteni соседна sosedna бин bin законската zakonskata идризово idrizovo израелските izraelskite летото letoto меѓународно megjunarodno megunarodno потсетување potsetuvanje водството vodstvoto дефинира definira ручек ruchek rucek снег sneg забрането zabraneto ладен laden сфати sfati протестот protestot учествувал uchestvuval ucestvuval бројни brojni воз voz тврдеше tvrdeshe tvrdese демантираше demantirashe demantirase коишто koishto koisto повикани povikani прифаќа prifakja prifaka прогласена proglasena надминат nadminat работник rabotnik извесен izvesen патиштата patishtata patistata претседатели pretsedateli велејќи velejkji velejki готов gotov ед ed писател pisatel пронајден pronajden револтирани revoltirani мирослав miroslav однесувањето odnesuvanjeto ударот udarot сестри sestri деновите denovite присуствуваше prisustvuvashe prisustvuvase испит ispit професорите profesorite сиднеј sidnej влијанието vlijanieto дополнителен dopolnitelen таблички tablichki tablicki одредби odredbi посетуваат posetuvaat пошироко poshiroko posiroko сместена smestena современата sovremenata површини povrshini povrsini упатени upateni елиминира eliminira изнесе iznese прогласени proglaseni трговска trgovska засилување zasiluvanje нафтата naftata аферата aferata методиј metodij премиера premiera црвениот crveniot годи godi добивањето dobivanjeto невработеност nevrabotenost потекнува poteknuva американското amerikanskoto континент kontinent кражби krazhbi krazbi паднал padnal слави slavi стојановска stojanovska зборуваме zboruvame музичари muzichari muzicari територии teritorii дистрибуција distribucija ветувања vetuvanja долговите dolgovite наведено navedeno нели neli победија pobedija раштански rashtanski rastanski дестинација destinacija конечната konechnata konecnata политичар politichar politicar поскоро poskoro затворањето zatvoranjeto нелегално nelegalno гледачите gledachite gledacite датумот datumot репрезентации reprezentacii избегнат izbegnat северно severno фифа fifa девојката devojkata животните zhivotnite zivotnite лондонскиот londonskiot трансформација transformacija тужба tuzhba tuzba мртви mrtvi афера afera биланс bilans возачи vozachi vozaci гласачи glasachi glasaci димовска dimovska науки nauki полицискиот policiskiot снимен snimen спортот sportot камења kamenja најдеме najdeme борец borec канали kanali турските turskite владеењето vladeenjeto поповска popovska топка topka забележани zabelezhani zabelezani закажано zakazhano zakazano директна direktna донации donacii камп kamp приемот priemot разликите razlikite земјотрес zemjotres различен razlichen razlicen арабија arabija инспекторат inspektorat признанија priznanija генералштабот generalshtabot generalstabot најдобрата najdobrata платени plateni добрата dobrata чинеше chineshe cinese писмено pismeno спортисти sportisti уреди uredi медали medali убав ubav бела bela бит bit најавата najavata аргумент argument ѓп gjp gp контролираат kontroliraat купува kupuva набавки nabavki мицевски micevski минува minuva почнеме pochneme pocneme пријавил prijavil имплементацијата implementacijata провинција provincija производителите proizvoditelite снима snima очевидци ochevidci ocevidci косовската kosovskata снежана snezhana snezana соочуваат soochuvaat soocuvaat одговорат odgovorat откриле otkrile поминаа pominaa предлозите predlozite мозаик mozaik театарски teatarski завршени zavrsheni zavrseni засекогаш zasekogash zasekogas невладини nevladini носители nositeli знаел znael поминува pominuva невозможно nevozmozhno nevozmozno стравот stravot трибина tribina приближување priblizhuvanje priblizuvanje кризи krizi норми normi сл sl спц spc драмски dramski сакала sakala хрватските hrvatskite шестмина shestmina sestmina др dr можните mozhnite moznite собирот sobirot земјоделството zemjodelstvoto персонал personal жарко zharko zarko одбележувањето odbelezhuvanjeto odbelezuvanjeto весниците vesnicite откупи otkupi престане prestane наследник naslednik стручен struchen strucen претставени pretstaveni успеала uspeala берза berza дополнување dopolnuvanje информирани informirani одобрение odobrenie префрлен prefrlen распише raspishe raspise мислите mislite учинок uchinok ucinok државното drzhavnoto drzavnoto силата silata интервенции intervencii советниците sovetnicite шампиони shampioni sampioni грижат grizhat grizat карти karti ливерпул liverpul санкции sankcii сценографијата scenografijata внесе vnese дрво drvo првично prvichno prvicno службена sluzhbena sluzbena соработуваат sorabotuvaat неделно nedelno евентуалната eventualnata роди rodi дозволуваат dozvoluvaat свеста svesta сиромаштија siromashtija siromastija дипломатијата diplomatijata светлана svetlana мине mine христов hristov исполнуваат ispolnuvaat предвидуваат predviduvaat студија studija високата visokata градско gradsko намалена namalena стојков stojkov неофицијални neoficijalni оркестар orkestar локалното lokalnoto коментари komentari образложението obrazlozhenieto obrazlozenieto основи osnovi домаќини domakjini domakini завршиле zavrshile zavrsile мисии misii раселените raselenite уживаат uzhivaat uzivaat демократскиот demokratskiot младеновска mladenovska желби zhelbi zelbi задржат zadrzhat zadrzat платата platata минхен minhen можевме mozhevme mozevme покажала pokazhala pokazala светско svetsko интересна interesna лазаров lazarov настава nastava паркот parkot достават dostavat достигне dostigne кривичниот krivichniot krivicniot нога noga примаат primaat залага zalaga договориле dogovorile обични obichni obicni стојановиќ stojanovikj stojanovik божиновски bozhinovski bozinovski вклучен vkluchen vklucen изведување izveduvanje првенствено prvenstveno прифаќаат prifakjaat prifakaat четврта chetvrta cetvrta лазар lazar пенал penal силната silnata фалсификување falsifikuvanje пушка pushka puska татковина tatkovina категоријата kategorijata компромис kompromis откривањето otkrivanjeto продавници prodavnici чашуле chashule casule воздухот vozduhot дедо dedo швајцарски shvajcarski svajcarski прага praga спортските sportskite терористичка teroristichka teroristicka боите boite поднела podnela среќна srekjna srekna текстови tekstovi бенд bend блаже blazhe blaze нил nil академик akademik лево levo заклучи zakluchi zakluci координаторот koordinatorot месноста mesnosta ил il погодок pogodok возење vozenje изнесуваат iznesuvaat наумовски naumovski независни nezavisni плеј plej нападнале napadnale девојче devojche devojce дното dnoto колин kolin огнено ogneno благодарност blagodarnost крис kris храброст hrabrost започнаа zapochnaa zapocnaa којшто kojshto kojsto проектите proektite доделување dodeluvanje значело znachelo znacelo заминал zaminal изберат izberat легенда legenda нагласувајќи naglasuvajkji naglasuvajki инструменти instrumenti про pro словенечкиот slovenechkiot sloveneckiot токио tokio зелено zeleno музичката muzichkata muzickata напредокот napredokot газди gazdi израмни izramni кофи kofi тепачка tepachka tepacka макпетрол makpetrol марка marka пречи prechi preci расположение raspolozhenie raspolozenie денешните deneshnite denesnite содржини sodrzhini sodrzini стопанската stopanskata температури temperaturi терминот terminot топки topki заедницата zaednicata катастрофа katastrofa нашава nashava nasava професија profesija тамошните tamoshnite tamosnite наменет namenet координација koordinacija дејности dejnosti обем obem отштета otshteta otsteta поддржат poddrzhat poddrzat регионалниот regionalniot поврзана povrzana кажеме kazheme kazeme палестинските palestinskite шести shesti sesti затворена zatvorena значењето znachenjeto znacenjeto излегле izlegle приближно priblizhno priblizno девојките devojkite урбанистички urbanistichki urbanisticki вклучува vkluchuva vklucuva одложување odlozhuvanje odlozuvanje малцинство malcinstvo југомагнат jugomagnat неправилности nepravilnosti отпатува otpatuva правам pravam верските verskite застане zastane изведени izvedeni јужно juzhno juzno отвориле otvorile туристички turistichki turisticki сет set сенка senka адвокати advokati напладне napladne филмска filmska чувството chuvstvoto cuvstvoto овозможат ovozmozhat ovozmozat бар bar момчето momcheto momceto мобимак mobimak северен severen следното slednoto утрово utrovo верниците vernicite невработени nevraboteni експлозив eksploziv макар makar раѓањето ragjanjeto raganjeto стив stiv зачувување zachuvuvanje zacuvuvanje церемонијата ceremonijata класа klasa документацијата dokumentacijata кондово kondovo негативно negativno слушаат slushaat slusaat хуан huan џерси dzhersi dzersi гошев goshev gosev месецот mesecot предводени predvodeni автомобилите avtomobilite аналитичари analitichari analiticari товари tovari фрли frli белградскиот belgradskiot ресурси resursi телефонскиот telefonskiot честопати chestopati cestopati жалбата zhalbata zalbata зеле zele вирусот virusot играчот igrachot igracot економско ekonomsko масло maslo палестинците palestincite светиот svetiot народи narodi недоволно nedovolno отстранување otstranuvanje достигна dostigna железничка zheleznichka zeleznicka значајно znachajno znacajno калифорнија kalifornija резолуција rezolucija трипати tripati грчкото grchkoto grckoto извлече izvleche izvlece мзт mzt ракометари rakometari симон simon функционирањето funkcioniranjeto мое moe паднаа padnaa промовиран promoviran печатот pechatot pecatot поинаква poinakva регистарски registarski анализата analizata анкара ankara правните pravnite личните lichnite licnite мтв mtv тања tanja томе tome вкупните vkupnite останал ostanal прекина prekina владите vladite охридската ohridskata природно prirodno мохамед mohamed согласија soglasija станал stanal фатмир fatmir дербито derbito препораките preporakite странска stranska англиската angliskata ресорното resornoto стопански stopanski стручњаци struchnjaci strucnjaci ас as болка bolka градоначалниците gradonachalnicite gradonacalnicite знаеле znaele прогласување proglasuvanje шампионатот shampionatot sampionatot изведува izveduva пиење pienje ерусалим erusalim поништи ponishti ponisti привлече privleche privlece регулира regulira милер miler претстават pretstavat скандалот skandalot доведат dovedat командантот komandantot потегот potegot банкарски bankarski конструкција konstrukcija човештвото choveshtvoto covestvoto пресели preseli газда gazda облик oblik регистриран registriran опозициската opoziciskata спротивстави sprotivstavi виде vide забележи zabelezhi zabelezi кумановско kumanovsko лазаревски lazarevski просторно prostorno размислуваат razmisluvaat уапсила uapsila автопатот avtopatot годините godinite закажани zakazhani zakazani рома roma стилот stilot терапија terapija искачи iskachi iskaci определба opredelba појасот pojasot пропушти propushti propusti карактеристики karakteristiki навики naviki оф of партизан partizan шуто shuto suto потпишал potpishal potpisal селекции selekcii последни posledni ск sk изворот izvorot материјалот materijalot потрошувачка potroshuvachka potrosuvacka средното srednoto љуботен ljuboten опстанок opstanok назначен naznachen naznacen ризикот rizikot излегуваат izleguvaat четвртото chetvrtoto cetvrtoto бек bek бележи belezhi belezi бранат branat различните razlichnite razlicnite абу abu забраната zabranata опера opera спотот spotot чикаго chikago cikago демократските demokratskite единствените edinstvenite исклучува iskluchuva isklucuva искуството iskustvoto лист list началник nachalnik nacalnik неверојатно neverojatno вино vino дејствуваат dejstvuvaat тројка trojka трудот trudot управувањето upravuvanjeto партиската partiskata соопштува soopshtuva soopstuva департментот departmentot единицата edinicata перо pero спец spec приход prihod поминал pominal брзината brzinata стопанисување stopanisuvanje сфера sfera ќерката kjerkata kerkata композиции kompozicii стапки stapki храната hranata близината blizinata визија vizija емисијата emisijata изградени izgradeni конфликти konflikti млеко mleko старото staroto филмовите filmovite јужен juzhen juzen поканата pokanata едноподруго ednopodrugo мексико meksiko примен primen производител proizvoditel средниот sredniot врти vrti дисциплина disciplina картон karton откуп otkup пријавен prijaven тасевски tasevski мирен miren помогна pomogna разреши razreshi razresi вработувања vrabotuvanja гласаа glasaa сфрј sfrj добив dobiv потребната potrebnata примери primeri ссм ssm извештаите izveshtaite izvestaite прифаќање prifakjanje prifakanje битолски bitolski блиска bliska презентира prezentira вложи vlozhi vlozi достапен dostapen одложено odlozheno odlozeno срј srj убави ubavi инвеститор investitor мотото mototo произведуваат proizveduvaat анан anan продуцент producent приведени privedeni продавница prodavnica стечај stechaj stecaj докрај dokraj спроведат sprovedat логично logichno logicno партиска partiska намален namalen педесет pedeset побарано pobarano провери proveri службено sluzhbeno sluzbeno избега izbega мерцедес mercedes металург metalurg патека pateka суштината sushtinata sustinata хероин heroin целите celite консензус konsenzus неопходните neophodnite убеди ubedi заштитен zashtiten zastiten извозот izvozot сиромашните siromashnite siromasnite ширум shirum sirum земјотресот zemjotresot капитен kapiten направам napravam барам baram детроит detroit скапо skapo шири shiri siri запленети zapleneti едукација edukacija стигнаа stignaa здрава zdrava награден nagraden негативни negativni осумте osumte телевизиски televiziski ддв ddv обраќањето obrakjanjeto obrakanjeto битолчани bitolchani bitolcani брегалница bregalnica васко vasko професионално profesionalno спречува sprechuva sprecuva црн crn апел apel поднесат podnesat членуваат chlenuvaat clenuvaat изминатата izminatata ка ka насловот naslovot внатрешната vnatreshnata vnatresnata вреди vredi доведува doveduva започнат zapochnat zapocnat интегритет integritet команда komanda лет let валенсија valensija саудиска saudiska територијалната teritorijalnata традиционалната tradicionalnata аранжманот aranzhmanot aranzmanot дала dala аспекти aspekti семејна semejna венко venko граѓански gragjanski graganski легално legalno утврдена utvrdena најголемо najgolemo акцент akcent знаев znaev исклучување iskluchuvanje isklucuvanje николов nikolov моќта mokjta mokta споменик spomenik ен en ефикасно efikasno постарите postarite мраз mraz трајно trajno вратиле vratile среќни srekjni srekni чисто chisto cisto потрошувачи potroshuvachi potrosuvaci прецизира precizira достапни dostapni кризните kriznite придонеси pridonesi одредбите odredbite категорично kategorichno kategoricno најблиски najbliski полето poleto ангеловски angelovski произлегуваат proizleguvaat реални realni цска cska вредна vredna урна urna доделувањето dodeluvanjeto завчерашниот zavcherashniot zavcerasniot одржан odrzhan odrzan фотографијата fotografijata личи lichi lici многубројни mnogubrojni шпанската shpanskata spanskata владејачките vladejachkite vladejackite глад glad реми remi кралот kralot испраќање isprakjanje isprakanje италијанските italijanskite косовски kosovski усвоена usvoena велам velam зборувам zboruvam справување spravuvanje широка shiroka siroka актерот akterot питер piter потерница poternica префрли prefrli стравуваат stravuvaat изведуваат izveduvaat исполнети ispolneti надлежен nadlezhen nadlezen коста kosta културниот kulturniot согласува soglasuva вистинското vistinskoto пристигне pristigne евентуални eventualni тренери treneri албанско albansko душко dushko dusko прашуваат prashuvaat prasuvaat социјалдемократите socijaldemokratite подароци podaroci продолжија prodolzhija prodolzija сопствен sopstven наум naum резултира rezultira страницата stranicata борби borbi познава poznava бобан boban изложби izlozhbi izlozbi вредни vredni единственото edinstvenoto потенцијални potencijalni томислав tomislav кријат krijat загинал zaginal изненаден iznenaden кршење krshenje krsenje уредник urednik изутрината izutrinata повлечат povlechat povlecat автобусот avtobusot пронајдена pronajdena тренинзи treninzi блокира blokira фолк folk јовица jovica млада mlada социјалната socijalnata романот romanot секунда sekunda изненади iznenadi билетите biletite завршиме zavrshime zavrsime задолжени zadolzheni zadolzeni среќата srekjata srekata деталите detalite набљудувачи nabljuduvachi nabljuduvaci пауел pauel ставаат stavaat курс kurs испита ispita фази fazi врнежи vrnezhi vrnezi педесетина pedesetina предизвикаа predizvikaa младинскиот mladinskiot олесни olesni вратен vraten доставен dostaven луксембург luksemburg побарала pobarala тенис tenis удри udri провинцијата provincijata работеа rabotea поделбата podelbata истекува istekuva социјален socijalen подалеку podaleku сториле storile централното centralnoto обичен obichen obicen продадени prodadeni слава slava успева uspeva градска gradska дискусија diskusija обврската obvrskata згора zgora детска detska филмската filmskata сигурна sigurna темели temeli евентуална eventualna хигиена higiena шекеринска shekerinska sekerinska амнестија amnestija дозволиме dozvolime континуирано kontinuirano кошаркари kosharkari kosarkari претседателката pretsedatelkata есен esen средни sredni аналитичарите analiticharite analiticarite наоѓале naogjale naogale препорака preporaka проба proba целосен celosen милошевски miloshevski milosevski нивоа nivoa скок skok признавање priznavanje тајните tajnite облечени oblecheni obleceni избегале izbegale обезбедуваат obezbeduvaat одбива odbiva поредок poredok партнерство partnerstvo припаѓаат pripagjaat pripagaat најпрвин najprvin специјалната specijalnata културните kulturnite презентирани prezentirani црната crnata изговор izgovor контролни kontrolni стразбур strazbur уривање urivanje централен centralen владин vladin можев mozhev mozev освоени osvoeni пазарите pazarite потсетиме potsetime сторил storil возврат vozvrat заболување zaboluvanje монако monako соопштуваат soopshtuvaat soopstuvaat фест fest порачува porachuva poracuva струмичкиот strumichkiot strumickiot универзитетски univerzitetski французите francuzite завршено zavrsheno zavrseno испратат ispratat обвиненија obvinenija финалниот finalniot автокоманда avtokomanda извонредно izvonredno напишал napishal napisal укине ukine ѕвездата dzvezdata најдени najdeni целокупната celokupnata водеа vodea даниел daniel рочиште rochishte rociste зголемени zgolemeni истакнаа istaknaa господинот gospodinot координативното koordinativnoto кан kan офицери oficeri попладнево popladnevo усвојувањето usvojuvanjeto револуција revolucija фаворити favoriti насто nasto штабот shtabot stabot дизајн dizajn ингеренции ingerencii опасни opasni повлекувањето povlekuvanjeto оценки ocenki покривот pokrivot средство sredstvo траги tragi народни narodni популација populacija констатирано konstatirano лекарска lekarska темпо tempo убил ubil уо uo седници sednici споменици spomenici анализите analizite патувањето patuvanjeto решени resheni reseni бригада brigada одбил odbil бекам bekam десно desno николовска nikolovska откажат otkazhat otkazat киев kiev негира negira букурешт bukuresht bukurest елита elita земјоделски zemjodelski пристигнале pristignale кино kino пеце pece бр br натамошно natamoshno natamosno тачи tachi taci тутунски tutunski предизвикуваат predizvikuvaat недозволено nedozvoleno квалификациски kvalifikaciski маџари madzhari madzari инвестира investira мотиви motivi сообраќајни soobrakjajni soobrakajni школа shkola skola душа dusha dusa инсистираат insistiraat пациент pacient петре petre врвните vrvnite интензитет intenzitet насловена naslovena одработи odraboti повикуваат povikuvaat реакцијата reakcijata проценка procenka галерија galerija ненад nenad принципите principite соработник sorabotnik доволна dovolna мотор motor напиша napisha napisa клуба kluba следење sledenje сонцето sonceto лидија lidija плаќаме plakjame plakame актерка akterka германецот germanecot изработени izraboteni машката mashkata maskata недостасува nedostasuva вицепремиерката vicepremierkata изведбата izvedbata патрик patrik прифатени prifateni џез dzhez dzez ју ju минатогодишниот minatogodishniot minatogodisniot торонто toronto прилично prilichno prilicno сомневаат somnevaat шарон sharon saron невладините nevladinite силниот silniot челниците chelnicite celnicite актерката akterkata непознато nepoznato располагаат raspolagaat транспарентност transparentnost урбанизам urbanizam ветил vetil детскиот detskiot професионални profesionalni сместување smestuvanje ср sr востание vostanie динамо dinamo троши troshi trosi церемонија ceremonija златни zlatni нарушување narushuvanje narusuvanje трансакции transakcii поддржа poddrzha poddrza брз brz постојана postojana трајковска trajkovska наменета nameneta феникс feniks забележале zabelezhale zabelezale елемент element зарем zarem историска istoriska компјутери kompjuteri осама osama производите proizvodite сегмент segment ум um завршуваат zavrshuvaat zavrsuvaat стручњаците struchnjacite strucnjacite блокади blokadi колкава kolkava приклучат prikluchat priklucat спортист sportist американецот amerikanecot издава izdava користеле koristele модерна moderna пренесени preneseni ри ri доаѓање doagjanje doaganje исчезнати ischeznati isceznati папата papata предизвикаат predizvikaat барал baral исхрана ishrana кумановскиот kumanovskiot редовните redovnite даноци danoci базата bazata откажува otkazhuva otkazuva двор dvor традиционалниот tradicionalniot избегал izbegal митинг miting патувања patuvanja своевремено svoevremeno херој heroj живко zhivko zivko користејќи koristejkji koristejki небо nebo одбележување odbelezhuvanje odbelezuvanje премини premini заслужи zasluzhi zasluzi казнет kaznet предвремени predvremeni домашно domashno domasno пушки pushki puski разговараме razgovarame решено resheno reseno истакнувајќи istaknuvajkji istaknuvajki морале morale покани pokani радовиш radovish radovis снимки snimki цивилна civilna засили zasili поглаварот poglavarot посочуваат posochuvaat posocuvaat прилепчани prilepchani prilepcani толеранција tolerancija ангелов angelov вила vila литванија litvanija најголемото najgolemoto спорно sporno листи listi процентот procentot шок shok sok олимписките olimpiskite поминуваат pominuvaat шверцот shvercot svercot придружи pridruzhi pridruzi седмица sedmica тетовската tetovskata доброто dobroto кристина kristina купувачи kupuvachi kupuvaci магазинот magazinot успеси uspesi нападна napadna одиграат odigraat пумпи pumpi екстремисти ekstremisti купил kupil подобрат podobrat подари podari затворската zatvorskata користењето koristenjeto учесник uchesnik ucesnik пазарната pazarnata изворите izvorite околина okolina забележан zabelezhan zabelezan наредил naredil славеа slavea чаршија charshija carsija бразилецот brazilecot разузнавачки razuznavachki razuznavacki стомакот stomakot издавањето izdavanjeto камиони kamioni крајниот krajniot специјалните specijalnite хеликоптери helikopteri накит nakit настојува nastojuva стевчо stevcho stevco гордост gordost застана zastana донесува donesuva заложи zalozhi zalozi работела rabotela кражбата krazhbata krazbata трагедија tragedija градењето gradenjeto информирање informiranje летните letnite нерешено neresheno nereseno правно pravno првенства prvenstva ра ra структурата strukturata битни bitni крушево krushevo krusevo премиерно premierno редакцијата redakcijata џонс dzhons dzons поблиску poblisku раководителот rakovoditelot тешката teshkata teskata изнесуваше iznesuvashe iznesuvase кинеската kineskata техничките tehnichkite tehnickite француските francuskite крајната krajnata нареди naredi приоритетите prioritetite сомнеж somnezh somnez стефанов stefanov уметниците umetnicite цветановски cvetanovski починатиот pochinatiot pocinatiot градина gradina жито zhito zito истакнати istaknati плаши plashi plasi ангажираат angazhiraat angaziraat дополни dopolni митевски mitevski најразлични najrazlichni najrazlicni редовни redovni толкува tolkuva ариел ariel елизабета elizabeta инструмент instrument контроли kontroli неделникот nedelnikot активен aktiven календар kalendar највисоката najvisokata погоден pogoden сметаа smetaa професионална profesionalna рани rani пронашла pronashla pronasla размислување razmisluvanje свесен svesen тон ton интернационалци internacionalci финишот finishot finisot ивановска ivanovska претседателка pretsedatelka успеат uspeat должат dolzhat dolzat жири zhiri ziri избрана izbrana критиките kritikite реванш revansh revans сторителите storitelite тече teche tece трофеј trofej владика vladika ангажирање angazhiranje angaziranje кажаа kazhaa kazaa лејкерс lejkers репрезентативен reprezentativen исходот ishodot натера natera научни nauchni naucni потврдат potvrdat широк shirok sirok претседателската pretsedatelskata разговараше razgovarashe razgovarase списанието spisanieto ждрепката zhdrepkata zdrepkata студијата studijata мајами majami муратовски muratovski обнови obnovi општествениот opshtestveniot opstestveniot планираме planirame болен bolen газдата gazdata издржи izdrzhi izdrzi лавови lavovi музичко muzichko muzicko нашол nashol nasol штити shtiti stiti апелацискиот apelaciskiot ѕид dzid наметнува nametnuva определени opredeleni превод prevod истекот istekot мирчевски mirchevski mircevski шефовите shefovite sefovite излегол izlegol исправи ispravi смееме smeeme евентуалните eventualnite седи sedi сферата sferata тврдења tvrdenja шут shut sut загрижени zagrizheni zagrizeni надлежностите nadlezhnostite nadleznostite селаните selanite асоцијацијата asocijacijata балканската balkanskata даден daden живеел zhiveel ziveel ракометарите rakometarite справи spravi извадил izvadil знаеш znaesh znaes предраг predrag должноста dolzhnosta dolznosta пазарна pazarna перење perenje признаваат priznavaat скапи skapi ехф ehf шеќеринска shekjerinska sekerinska апарати aparati небојша nebojsha nebojsa рана rana ранет ranet регистрираат registriraat 

Advertisements

Внеси електронска адреса за бесплатно да го примаш месечникот.

Join 6 other followers

Архиви

Категории

Top Rated

Advertisements
%d bloggers like this: