Забавник

Најдолгиот тениски меч

Posted on: Јули 11, 2010

Во првото круг од вимблдонскиот турнир на американскиот тенисер Џон Изнер му требаа “само” 11 часа и 5 минути за да го победи Французинот Никола Мау.

Мечот почна попладнето на 22. јули, следниот ден беше повторно прекинат поради ноќта и се заврши дури на 24. јули. Трибините на игралиштето број 18, кои располагаат со само 782 места, стануваа сè помали како мечот напредуваше и привлекуваше нови гледачи. Најдолг беше последниот, петти сет кој траеше повеќе од осум часа, а заврши со резултат 70 гема против 68.
Покрај рекордот за најдолгиот натпревар во историјата на тенисот, двата спортисти поставија и два други рекорда: најмногу гемови во еден сет (183) и најголем број на асови (112 за Изнер и 103 за Маи).
На неговиот претходен меч со кој се квалификуваше за првиот круг, Французинот Мау веќе направи мал рекорд со тоа што победи во решавачкиот сет со 24-22.

Претходниот рекорд за најдолг натпревар го држеа Французите Арно Клеман и Фабрис Санторо кои во 2004. година играа 6 часа и 33 минути на турнирот Ролан-Гарос.

“Овој човек е вистински воин. Денес некој мораше да изгуби, беше чест за мене да играм против него” изјави Изнер по натпреварот во кратката импровизирана свеченост организирана во благодарност на двајцата играчи (и на судијата) што веќе влегоа во тениските легенди.

“Тешко ми е што изгубив, но овие три дена навистина беа неверојатни. Го одигравме најголемиот меч на сите времиња на најдоброто место, тоа е голема чест за нас”, потоа изјави Мау.

Спортските коментатори веќе го очекуваат со нетрпение следниот натпревар помеѓу двата рекордери.